Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Dünya Liderleri İran’ın ABD Saldırısına Tepki Gösteriyor

Dünya liderleri İran'ın ABD güçlerine saldırmasından sonra sakin olma çağrısında bulundu. Detaylar haberimizde;
Dünya Liderleri İran’ın ABD Saldırısına Tepki Gösteriyor
Son Güncelleme: 
Yorum

Politik liderler İran’ı ve ABD’yi Orta Doğu‘da süregelen gerilimleri daha da kötüleştirecek herhangi bir adımdan kaçınmaya çağırdı. Çağrı, İran’ın ABD ve koalisyon güçlerine karşı Irak’taki üslere bir düzineden fazla balistik füze saldırısının ardından geldi.

Saldırının ardından Asya savunma hisselerinde büyük sıçramalar kaydedilirken altın ve petrol fiyatlarında da yükseliş görüldü. ABD’nin geçen hafta İranlı General Kasım Süleymani’yi öldürmesinin ardından gelen saldırı, iki ülkenin anlaşmazlığındaki son hamle oldu ve gelinen nokta tüm dünyayı endişelendirdi.

Avrupa Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen, bugün gazetecilere verdiği demeçte diyaloğa yer açmak için silah kullanımın şu anda durmak zorunda olduğunu söyledi.

Ursula von der Leyen Silah Kullanımı Durmalı “Hepimiz görüşmeleri yeniden canlandırmak için mümkün olan her şeyi yapmaya çağırıyoruz.” diyen Ursula von der Leyen, durumun yükselmesini engellemek için bölgedeki ve ötesindeki birçok aktörle ilişki kurduklarını aktardı.

AB’nin yürütme kolu, 2015 yılında Tahran’ın nükleer silah geliştirmesini önlemeyi amaçlayan ABD, İran, İngiltere, Fransa, Almanya, Rusya ve Çin arasında imzalanan kolu Kapsamlı Ortak Eylem Planı (JCPOA) için kilit destekçilerden olmuştu. Başkan Donald Trump 2018’de önceki ABD yönetiminin müzakere ettiği anlaşmadan çıkmaya karar vermiş, bu arada AB İran’ı taahhütlerine bağlı kalmaya zorlamıştı.

AB’nin anlaşma koordinatörü Josep Borrell, bugünkü açıklamasında Orta Doğu’daki durumun son derece endişe verici olduğunu bildirdi.

Orta Doğu Durum Endişe Verici “Mevcut durum geçmiş yılların çabalarını riske atıyor ve aynı zamanda IŞİD karşıtı koalisyonun önemli çalışmaları için de etkileri var” dedi. İngiltere Dışişleri Bakanı Dominic Raab, İran’ın İngiltere, ABD ve diğer koalisyon güçlerine ev sahipliği yapan Irak askeri üslerine yönelik saldırılarını kınayarak şöyle konuştu:

“İran’ı bu pervasız ve tehlikeli saldırıları tekrarlamamaya ve bunun yerine acil olarak yükselişi azaltmaya teşvik ediyoruz.” Ayrıca Orta Doğu’daki bir savaşın sadece IŞİD ve diğer terörist gruplara fayda sağlayacağını ekledi. Bu sırada Paris’te Başkan Emmanuel Macron, saldırılar gerçekleşmeden önce İran Cumhurbaşkanı Rouhani ile konuştu.

Macron yaptığı açıklamada, son olaylar hakkındaki “derin endişesini” ifade ettiğini ve İran’ı gerilimleri daha da kötüleştirecek herhangi bir adım atmaktan kaçınmaya çağırdığını söyledi.

Çin Dışişleri Bakanı da ilgili tarafları saldırgan eylemlerden kaçınmaya çağırarak gerginliğin artmasının kimsenin çıkarına olmayacağı konusunda uyardı. Alman yayıncısı Deutsche Welle, Almanya’nın Salı günü birliklerinin çoğunu Irak’tan çekmeye karar verdiğini yazdı. İspanya hükümeti de Çarşamba günü yaptığı açıklamada, İspanya’nın bazı birliklerini Irak’tan çekmeye karar verdiğini bildirdi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu