Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Dünyanın En Büyük İki Ekonomisinin Üretim Faaliyetleri ve Küresel Durum Ne Diyor?

ABD ve Çin üretim faaliyetlerinde güncellenen veriler, düşüş gösteren Avrupa açıklamaları ve küresel duruma dair değerlendirme.
Dünyanın En Büyük İki Ekonomisinin Üretim Faaliyetleri ve Küresel Durum Ne Diyor?
Yorum

Dünyanın en büyük iki ekonomisindeki (ABD-Çin) üretim faaliyeti Mart ayında yükselişe geçti. Gelişme küresel piyasadaki durgunluk ve finansal piyasa korkuları için, zayıflık ve görünümün belirsizliğinin devam etse de bir panzehir olduğu düşünülebilir.

ABD ve Çin fabrika sektörlerinin göstergeleri, geçen ay önceki yavaşlamalara karşı istikrarlı bir seyir izleyerek yatırımcıların daha zayıf okumalar için desteklenmesinden sonra ABD hisse senetlerinde yükseliş reaksiyonları gösterdi. 

Yatırımcılar, güvenli devlet tahvili sattılar. Pazartesi günü kısa vadeli faiz oranlarının üstünde uzun vadeli Hazine bonosu verimi gözlendi. Geçmişte ekonomik gerilemenin öncüsü olan kısa vadeli oranların uzun oranlardan daha yüksek olduğu Mart ayının sonlarında gelişen tersine çevrilmiş verim eğrisi haline döndü.

50 Eşiği Üzerinde Yükselen Veri

Dengenin Üzerinde Açılan MakasABD Tedarik Yönetimi Enstitüsü aylık üretim faaliyeti endeksinin, Mart ayında, önceki ay 54.2’den 55.3’e yükseldiğini ve yeni siparişlerin önümüzdeki aylarda ABD’deki fabrika üretimi için iyi sonuç verdiğini belirtmişti. 

Endeks, imalat tedarik yöneticilerinin şirketlerinde faaliyetlerinin genişlediğini veya daraladığını, bunun da 50 eşiği üzerindeki rakamlarlada genişlediği, altındaki rakamlarda daraldığını gösterge olarak temel almakta.

ABD araştırmasını denetleyen Tim Fiore, “Hala pozitif sinyaller var. Burada gördüklerime dayanarak işlerin zayıflaştığını sanmıyorum.” diyor.

Çin’deki Artışlar

Çin Verilerindeki Pozitif HareketÇin’deki resmi satın alma yöneticileri endeksi, ileriye dönük siparişlerin bir ölçüsü ile toparlandı. Çin’in endeksi, pek çok ekonomistin tahminlerinin çok üstünde. Şubat’ta 49.2’den Mart ayının en yüksek seviyesi olan 50.5 seviyesine yükseldi. Güç tüketimi ve çelik üretiminde kaydedilen artış dikkat çekiyor.

Üretim faaliyeti ABD’de gayri safi yurtiçi hasıla oranının bir kısmını oluştursa da, yüksek derecede döngüseldir ve daha geniş ekonomi için bir çete başı olarak görülmektedir.

Satın alma müdürü anketleri ayrıca, Aralık ve Ocak aylarında kısmi hükümetin kapanmasıyla bu yıl normalden daha fazla geciken resmi verilere göre daha da zamanlı bir görünümde öne çıktı.

Dow Jones Geri Döndü, Tahvil Çıkışları Tabloyu Teyit Ediyor

Dow Jones ve Tahvil Gelişmeleri Birbirini Teyit EdiyorDow Jones Endüstri Ortalaması (329,74 puan) %1.27 artışla 26.258,42 seviyesine yükselirken, 10 yıllık Hazine tahvil verimi %0.85 puan azalarak %2.476’ya geriledi. Tahvil getirileri fiyatlar düştüğünde yükseliyor.

Wells Fargo’nun kıdemli ekonomisti Sarah House, “Gerçekten sadece büyümeyi ılımlı görüyoruz, mali teşvik sayesinde oldukça güçlü bir yılın ardından trendine geri dönen ekonomi ile tutarlı bir tablo karşımızda. Üretimin hiçbir şekilde dramatik ya da yavaş olmadığını görüyoruz.” şeklinde görüşlerini belirtti.

Avrupa Verilerindeki Sert Düşüş ve Genel Görünüm

Avrupa Düşerken, Genel Görüntü Ne Diyor?Aynı zamanda, veriler, Avrupa’nın imalat sektörünün Mart’ta çok geride kaldığını gösterdi. IHS Satın Alma Yöneticileri Avro Bölgesi Endeksi, yaklaşık altı yılın en büyük düşüşü olan Şubat ayında kaydedilen 49.3’den Mart ayında 47.5’e geriledi.

Birlikte ele alındığında, satın alma yöneticisi endeksleri dünya ekonomisinin önemli göstergelerindendir. Küresel büyümenin, geçen yılın başlarında senkronize bir toparlanmanın ardından son aylarda yavaşladığı görülüyor. 

Ticaret gerilimleri, sadece ABD ve Çin’e değil, aynı zamanda Avrupa’nın da dahil olduğu, onları tedarik eden pazarlardaki işletmelere de çarpan bir görüntü sergiliyor.

Hareketler İzlenecek

Gelişmeler Yakından Takip EdiliyorPolitika yapıcılar, Çin’deki yetkililerin vergileri düşürmesi, harcamaları artırması ve Federal Rezerv’in (FED) faiz artırıcı bir kampanyayı durdurmasıyla faaliyeti teşvik etmeye çalışarak cevap verdi. Avrupa Merkez Bankası da para politikasını mütevazı bir şekilde rahatlattı.

Piyasalar şimdi, bu adımların sürekli büyümenin yolunu açıp açmadığını veya daha derin bir küresel krizin oluşup oluşmadığını görmek istiyor. Şimdilik Avrupa ise temelini geri kazanmakta en büyük sıkıntı yaşıyor gibi görünüyor.

Almanya’da Son Yedi Yılın En Düşük Verisi

Son Yedi Yılın En Kötü PerformanslarıDiğer büyük ekonomilerden daha fazla büyüme sağlamak için ihracata daha fazla dayanan Almanya, PMI’nın Mart ayında yaklaşık yedi yılda en düşük seviyeye düştüğünü gördü. Almanya’nın Makine Mühendisliği Endüstrisi Birliği Pazartesi günü, ABD ve Çin arasındaki ticari anlaşmazlığa işaret ederek bu yılki üretim tahminini %1’lik bir artışa indirdi.

Geçtiğimiz on yıllar boyunca Almanya, Çin ve diğer gelişmekte olan ekonomilere üretim kapasitesini artırdıklarından ileri teknoloji araç ve gereçler sağlamıştı.

Alman otomobil üreticileri, Çin’deki otomobiller için daha yavaş taleple karşı karşıya kalırken, yeni Avrupa emisyon standartlarına uyum sağlamak için modellerin geliştirilmesinde de zorlukla karşılaşıyor. Bu zorluklar şimdi tedarik zincirini aşağı çekiyor ve bu da sektöre bağlı çok daha küçük tedarikçi ve hizmet şirketini etkiliyor.

İtalyan otomobil tedarikçisi OMR Automotive ve lobi grubu Confindustria Lombardia’nın Başkanı Marco Bonometti, “Bu yıl Avrupa’daki üreticiler için kan banyosu olacak ve ilk gelişme muhtemelen 2020’nin ikinci yarısına kadar gelmeyecek.” demişti.

ABD ISM ve Güncellemeler

ABD Veri Güncellemelerinde DurumABD’de ISM (İmalat Dışı Satın Alma Müdürleri Endeksi PMI), Şubat ayında beklenenden daha iyi inşaat harcamaları gösteren eşzamanlı raporlarla birlikte bazı ekonomistlere güvence vermişti. JPMorgan, ABD’de gayri safi yurtiçi hasıla büyümesi için yayınlanma tahminini ilk çeyrekte (Pazartesi günkü verilerden sonra) %1.5’ten % 2’ye revize etti.

Ahşap ve metal işleme endüstrileri için aşındırıcı son işlem makineleri üreticisi olan Minn. Maple Grove, Timesavers Inc., müşterilerin ekonomi konusunda kendinden emin olduklarını söyledi.

Şirketin dijital pazarlama müdürü Peter Wernecke, “Bu yıl geçen yıla göre daha iyi bir yıl geçireceğimizi ve işlerin geçen yıldan daha iyi olacağını düşünüyorum. İnsanlar durgunluğun geleceğini düşünmüyorlar ve alımlarıyla birlikte ilerliyorlar.” dedi.

ABD’nin verileri aynı şekilde güçlü değildi. Ticaret Departmanı Pazartesi günü yaptığı açıklamada, tüketici harcamaları 2019’un başlarında karıştı. Mağazalarda, restoranlarda ve çevrimiçi olarak satın alımların bir ölçüsü olan perakende satışlar, Şubat ayında bir ay önceki aya kıyasla  (mevsimsellikten arındırılmış) %0.2 düşüş gösterdi.

Düşük Seviyeler Gözlendi

Düşük Seviyeler Dikkat ÇektiIHS’nin ABD’ye yönelik PMI verisi, ISM verilerinden daha az değişken olan Mart’ta 53 seviyesinden Şubat’a kadar 52.4’e geriledi. Genişlemeye devam etmesine rağmen, Haziran 2017’den bu yana en düşük seviyeler gözlendi.

Liberty Media Corp CEO’su Greg Maffei bir Mart konferansında. “Tenor’un bir yıl önce tüketici hissiyatı için gördüğümüz kadar boğa olduğunu sanmıyorum. Korkunç değil, ama eskisi kadar iyi değil.” demişti.

ABD Hazineleri’ndeki verim eğrisi artık tersine dönmese de, uzun ve kısa vadeli verimler arasındaki daralma dağılımının yaklaşık 10 yıllık genişlemenin sona erebileceğini öne sürdüğüne inanılabilir.

Azalan Talep Ele Başı

Çin Tarafında Çete Lideri Talebin Azalması OlduÇin’de, bazı iktisatçılar bir toparlanmanın zayıf olacağı konusunda uyarılarda bulunmaktaydı. Bazıları, PMI’nın Mart ayındaki yüksek okumaları konusunda şüpheliydi. Bu ayları, yıldan yıla Ocak ayından Şubat ayına kaydığı ve uzun Ay Yeni Yıl tatilinin ardından gerçekleşen normal mevsimsel toparlanmanın bir parçası olarak görüyorlardı.

Pekin’in Güneyinde bir yapı malzemeleri tedarik merkezi verilerini paylaştı. Açıklanan verilerde müşterilerin markette daha az vakit geçirdiği vurgulanıyor. 

Yani satışlarda azalma mevcut. Yetkili tarafın açıklamasına göre her yılın daha zorlaştığı öne çıkarılıyor. Sadece mülk krizlerinin değil yatırım ve ileriye dönük planların da sıkıntıda olabileceği ifade ediliyor. Azalan talep sorunun ele başı olarak okunuyor.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu