Yatırım yapmaya başla!

Google Alternatifi DuckDuckGo Aylık 65 Milyon Kullanıcıya Ulaştı

Gizlilik arayışında olan kullanıcılar tarafından tercih edilen DuckDuckGo’nun kullanım oranları artıyor.
Google Alternatifi DuckDuckGo Aylık 65 Milyon Kullanıcıya Ulaştı

İnternet kullanıcılarının en çok kullandığı araçların başında arama motorları geliyor. Google, Bing, Yandex başlıca arama motorları olarak öne çıkıyor. Bu platformlar arasında Google’ın açık ara rakiplerinin önünde olduğunu söyleyebiliriz. Tabi bu aktiviteler esnasında kullanıcı veri güvenliği de önemli bir hal almaya başladı.

Son dönemde gizlilik odaklı arama motoru arayışında olanlar için DuckDuckGo öne çıkıyor. Geçtiğimiz aylarda Twitter CEO’su Jack Dorsey, arama motoru olarak DuckDuckGo’yu tercih ettiğini açıklamıştı. Dorsey o dönem “Bir süredir varsayılan tarayıcım o. Uygulaması daha da güzel!” sözleri ile epey ses getirmişti. Şirket son olarak Ağustos ayına dair kullanım verilerini açıkladı. Bu verilerde arama motorunun kullanıcı sayısını artırdığı gözlerden kaçmıyor.

DuckDuckGo Büyüyor

DuckDuckGo Büyüyor

Şirketin Twitter hesabından Ağustos ayına dair bazı veriler açıklandı. Bu verilere göre Ağustos ayı içerisinde kullanıcılar DuckDuckGo üzerinden 2 milyar arama gerçekleştirdi. Arama servisini mobil uygulama ya da tarayıcı eklentisi olarak kullanan kişi sayısının 4 milyonu geçtiği belirtiliyor.

Elde edilen veriler ışığında arama servisinin aylık 65 milyon kullanıcısı olduğu tahmin ediliyor. Bu rakam Google’ın epey gerisinde ancak son dönemdeki yükselişin dikkat çektiğini söyleyebiliriz. DuckDuckGo’yu tercih eden kullanıcıların ağırlıklı olarak gizlilik arayışında olduğu ifade ediliyor. Buradan yapılan aramalar sonucu sitelerin kullanıcıları takip etmesi engellenebiliyor.

Arama motorunu ayrıca iOS ve Android uygulaması bulunuyor. Masaüstü kullanıcıları için ayrıca Chrome eklentisi tercih edilebilir. Geliştiriciler ilk günden bu yana arama motoru hizmetinin her geçen gün daha fazla yaygınlaştığını belirtiyor. Son yıllarda veri gizliliği tartışmalarının alevlenmesi sonrası pek çok kişi tercihlerinde değişiklikler yapıyor.

DuckDuckGo’nun ulaştığı rakamların ABD’deki toplam arama hacminin yüzde 2’sini oluşturduğu belirtiliyor. Arama motorunu deneyimlemek isteyenler iOS, Android, tarayıcı ve Chrome eklentisi üzerinden erişim sağlayabilirler.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Teknoloji kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum