Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

DSÖ: Ukrayna’da İlaç Stokları ve Tıbbi Malzeme Azalıyor

24 Şubat’ta başlayan saldırılar nedeniyle, Ukrayna'daki halka gece gündüz destek verdiğini bildiren DSÖ, tıbbi malzemelerin bitmek üzere olduğunu açıkladı.
DSÖ: Ukrayna’da İlaç Stokları ve Tıbbi Malzeme Azalıyor
Son Güncelleme: 
Yorum

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), Rusya’nın saldırısı nedeniyle Ukrayna’daki durumu bildiren yeni bir rapor yayımladı. Açıklamada, 24 Şubat’tan bu yana DSÖ’nün Ukrayna’nın sağlık sistemini desteklemek, komşu ülkelerin mültecilerin acil ihtiyaçlarını karşılayacak altyapıyı sağlamaları için 24 saat çalıştığı belirtildi.

Ukrayna’da savaştan etkilenen 18 milyon insan olduğu; bunların 6,7 milyonunun ülke içinde yer değiştirdiği, 3 milyonunun ise farklı ülkelere gittiği aktarıldı. Çatışmalar nedeniyle tedarik zincirinin aksadığı, bazı distribütörlerin çalışamadığı, ilaç stoklarına ulaşılamadığı, tıbbi malzemelerin tükenmek üzere olduğu ve yaralıların tedavisinde güçlük çekildiği bildirildi.

Hem Ukrayna içinde hem de sınırlarında insani sağlık yardımı sağlanması için ortaklarıyla koordinasyon halinde teknik destek ve acil personel temin edildiği söylendi.

Açıklamada, “Sağlık Grubu Lider Ajansı olarak DSÖ, kan toplamak, test etmek ve güvenli bir şekilde transfüzyon yapmak için oksijen ve insülin, cerrahi malzemeler, anestezi ve transfüzyon kitleri gibi hayat kurtaran ekipman ve ilaç eksikliklerini gidermek için ortaklarla birlikte çalışmaktadır.” denildi.

5 Mart’ta yaklaşık 600 doz anti-tetanoz toksoidinin Kiev’e, 36 ton hayati tıbbi malzemenin Lviv’e ulaştırıldığı ve buradan ülke genelindeki sağlık tesislerine dağıtıldığı belirtildi. Ardından 8 Mart’ta Kiev’e 10 ton travma ve acil ameliyat kiti, 9-11 Mart’ta Harkiv’e 10 tonluk tıbbi malzeme ve 12 Mart’ta Kiev’e çeşitli malzemelerin ulaştırıldığı aktarıldı.

Ukrayna içindeki operasyonları desteklemek için Polonya’da bir destek merkezi kurulacağı belirtilirken, 24 Şubat – 11 Mart tarihleri arasında sağlık hizmetlerine yönelik 31 saldırı olduğu açıklandı.

Yazılı açıklamada, “DSÖ, sağlık hizmetlerine yönelik şiddet eylemlerini şiddetle kınamaktadır. Her saldırı, insanları hayat kurtaran hizmetlerden mahrum bırakır. Sağlık hizmetlerine yönelik saldırılar, uluslararası insancıl hukuk ve insan haklarının ihlalidir.” ifadesine yer verildi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu