Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Dow Jones 400 Puanlık Düşüşle 10 Yılın En Kötü Haftalık Kapanışını Yaptı

ABD'de Trump ile Demokratların Meksika duvarının bütçesi konusunda anlaşamaması ile federal hükümet kapandı. Öncesinde yaşanan gerginlik Wall Street'i vurdu!
Dow Jones 400 Puanlık Düşüşle 10 Yılın En Kötü Haftalık Kapanışını Yaptı
Yorum

ABD Başkanı Donald Trump ülkenin sınır güvenliğini korumak istemesi nedeniyle Meksika sınırına duvar örmek istiyor. Seçim vaatlerinin başında gelen bu konu için Demokratlarla anlaşamıyor. Çünkü ihtiyacı olan 5 milyar dolarlık bütçe onaylanmıyor ve 1,3 milyar dolardan fazlasını alamıyor.

Dolayısıyla bu durum birkaç gündür federal hükümetin kapanacağı endişelerinin tavan yapmasına neden olmuştu ve dün borsalar haftayı sonlandırdıktan sonra federal hükümet geçici olarak kapandı.

ABD borsaları federal hükümetin kapanmasına yönelik endişelerle sert düştü ve endeksler en kötü haftalık performanslarını kaydetti.

Federal Hükümetin Kapanma Endişesi Borsaları DüşürdüDow Jones Sanayi Endeksi, 2008 krizinden bu yana görülen en kötü haftalık kapanışını gerçekleştirdi. 400 puanlık kayıpla kapanan endeks, yüzde 7 civarında bir kayıp gösterdi. Nasdaq Kompozit Endeksi ise ayı piyasasına işaret etti. S&P 500 endeksi ise yılbaşından bu yana yüzde 18 civarındaki düşüşle rekor kayıp eşiğinde kapandı.

ABD borsaları önce FED’in 25 baz puanlık faiz artırımını, sonrasında federal hükümetin kapanmasına yönelik endişeleri fiyatlandırdı. Dow Jones Sanayi Endeksi günün erken saatlerinde 300 puanlık bir dalgalanma yaşadıktan sonra, 414,23 puanlık bir kayıpla kapandı.

Açılışta ise New York FED Başkanı John Williams’ın yorumları ile kısa süreli bir ralli yaşanmıştı.

John Williams ile Kısa RalliWilliams, ekonominin yavaşlaması durumunda FED’in faiz politikasını ve bilanço indirimini yeniden değerlendirebileceğini söylemişti. Buna karşın yatırımcılar bunu düşüş öncesi bir fırsat olarak değerlendirdi ve daha fazla satış yapma fırsatı buldular. DJI düşüşü, diğer endekslerdeki kayba öncülük etti.

S&P 500 yüzde 2,1 oranında, Nasdaq Kompozit ise yüzde 3’e yakın geriledi. Facebook’ta görülen rekor düşüş ve Apple, Amazon gibi hisselerin zararı, Nasdaq’taki kaybın ana nedenlerinden oldu.

Yıllık bazda yüzde 10’a yakın bir değer kaybı yaşayan Dow Jones Sanayi Endeksi, 2018’in en yüksek seviyesini 26.951,81 puanla kaydetmişti.

Dow Jones 10 Yılın En Kötü KapanışıCuma günü ise 22.396,34 ile yılın en düşük kapanışını gerçekleştirdi. Dow Jones endeksi 2018 yılına oldukça güçlü bir başlangıç yapmış ve ABD Başkanı Donald Trump tarafından yeni hedef 30 bin olarak belirlenmişti. Endeksin Ocak ayının başında tarihinde ilk defa 25 bin puanın üzerinde kapanışı ile Trump bu yorumu yapmıştı.

DJI için Ocak ayındaki coşku, Şubat ayında yüzde 6’yı bulan kayıpla son bulmuştu. Gün içinde yaşadığı kayıpla, son 7 yılın en sert düşüşüne işaret etmişti. 1150 puanlık gün içi gerileme ile tarihinde ilk defa 4 haneli bir düşüş yaşamıştı. Dün ise Trump’ın Demokratlarla anlaşamaması ile 10 yılın en kötü haftalık kapanışını yaptı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu