Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

AB Komisyonu/Dombrovskis: Krizi Yenmek için İşleri Korumalıyız

Avrupa Komisyonu Başkan Yardımcısı Valdis Dombrovskis, “şirketlerimizi ve işlerimizi ne kadar çok koruyabilirsek, o kadar hızlı toparlanabiliriz” dedi.
AB Komisyonu/Dombrovskis: Krizi Yenmek için İşleri Korumalıyız
Son Güncelleme: 
Yorum

Avrupa Komisyonu Başkan Yardımcısı Valdis Dombrovskis, ekibinin iddialı bir koronavirüs kurtarma fonu planlarını överek AB ekonomisinin gelecek yıl oldukça güçlü bir şekilde toparlanması gerektiğini söyledi.

Bu hafta açıklanan 2021-2027 uzun vadeli bütçesi kapsamında 750 milyar euroluk yardım teklifi de birliği destekleme amacı taşıyordu. Avrupa Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen, konuyla ilgili açıklamasında 500 milyar euronun üye ülkelere yardım, 250 milyar euronun da borç olarak verileceğini bildirmişti.

Avrupa Komisyonu Başkan Yardımcısı Valdis Dombrovskis, Euronews’e yaptığı açıklamada; “şirketlerimizi ve işlerimizi ne kadar çok koruyabilirsek, o kadar hızlı toparlanabiliriz” dedi.

Fakat bunun epidemiyolojik durumun nasıl gelişeceğine bağlı olduğunu çünkü ekonomiyi engelleyen şeyin üye devletler tarafından getirilen sınırlama önlemleri olduğunu da ekledi. Avrupa Komisyonu’nun önerilen kurtarma fonunun blok ekonomisini daha yeşil ve dijital çağa uygun hale getirme fırsatı olarak hizmet etmesi gerektiğini savunan Dombrovskis, şu ifadeleri kullandı:

“İşe, her zamanki gibi dönmeyi teklif etmiyoruz. Ancak bu paketi ekonomiyi canlandırmak ve ekonomimizin yeşil ve dijital geçişlerini kolaylaştırmak için de kullanıyoruz. Plana gelen ilk tepkiler genel olarak olumlu. Bu, Avrupa ekonomisinin güçlü bir şekilde toparlanabileceğinden emin olmak gerektiğinden büyük bir ekonomik teşvik paketi olarak kabul ediliyor.”

“Avrupa ekonomisinin üretimini sürdürmek için şirketlere yardım etmeli ve iş tasarrufu yapmalıyız” ifadeleriyle de dikkat çekti.

AB Komisyonu/Dombrovskis: Bu Yıl Ciddi Durgunluk Bekliyoruz
Görsel Kaynak: World Bank

Dombrovskis ayrıca bu yıl ciddi bir durgunluk beklediklerini ancak gelecek yıl ekonominin büyük ölçüde toparlanmasını umduklarını aktardı. Zaten Avrupa Komisyonu’nun Mayıs başlarında yayınladığı tahmine göre Euro Bölgesi’nin bu yıl yüzde 7,7 ile Büyük Buhran’dan bu yana emsalsiz bir daralma yaşayacağı öngörülmüştü.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu