Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Disney Plus İlk Yılında Ulaştığı Abone Sayısı ile Dikkat Çekiyor

Yayın servisi Disney Plus geride bıraktığı bir yıl içerisinde 86 milyon aboneye ulaştı.
Disney Plus İlk Yılında Ulaştığı Abone Sayısı ile Dikkat Çekiyor
Yorum

Geçen yıllar içerisinde dijital platformların daha geniş kitlelere ulaştığına tanık oluyoruz. Netflix, Apple TV+, Disney Plus ve Hulu gibi mecralar insanların izleme alışkanlıklarında değişimlere neden oluyor. Bu pazarda Netflix’in rakiplerine oranla büyük bir paya sahip olduğu biliniyor. ABD’li şirketin 190 milyonu aşkın abonesi bulunuyor. Geçtiğimiz yıldan bu yana Netflix’in karşısına yeni rakipler çıkmaya başladı.

Disney Plus ve Apple TV+ servisleri 2019’un sonbahar aylarında tanıtıldı ve kullanıcıların beğenisine sunuldu. Disney Plus’ın geçtiğimiz yıldan bu yana abone artışında memnun edici bir performans ortaya koyduğu görülüyor.

Disney CEO’su Bob Chapek, platformun geride bıraktığı bir yıl içerisinde abone sayısının 86 milyona ulaştığını açıkladı. Diğer yandan Hulu, ve ESPN Plus da Disney bünyesinde bulunan dijital servisler olarak faaliyet gösteriyor. Chapek bu servislerin de abone sayısının arttığını söyledi.

Disney Plus Büyüyor

Disney Plus Büyüyor

Disney CEO’su Chapek Hulu’nun abone sayısının 38.8 milyona, ESPN Plus’ın da abone sayısının 11.5 milyona ulaştığını açıkladı. Böylece Disney bünyesindeki tüm dijital platformların toplam abone sayısı 137 milyona kadar çıkmış oldu. Disney CEO’su ulaştıkları abone sayısının beklentilerin üzerinde olduğunu vurguladı. Platformun abonelerinin önemli bir bölümü Latin Amerika’dan geliyor. Chapek bu pazara girmeden önceki abone sayılarının 75 milyon olduğunu söyledi.

Şirket 2024 yılı için belirlediği abone sayısına bir yıl içerisinde ulaşmış oldu. Bugün pazarın hakimi olan Netflix,’in 86 milyon aboneye ulaşmak için uzun yıllar beklediğini söylemek lazım. Disney ilerleyen dönemde dijital platforma eklenecek yeni içeriklerden bazılarını açıkladı. Yayın servisine 10 Marvel dizisi ve 10 Star Wars dizisinin ekleneceği duyuruldu. Ayrıca 15 adet canlı ve animasyon Disney yapımı platformda yerini alacak.

Disney Plus’a Zam Yolda

Disney Plus’a Zam Yolda

Şirket Disney Plus ile entegre olacak Star’ın duyurusunu yaptı. Platform 23 Şubat’tan itibaren bazı Avrupa ülkelerinde, Kanada ve Yeni Zelanda’da hizmete başlayacak. Star ücretsiz bir katman olacak ve Disney bünyesinde bulunan şirketlere ait yapımları bir araya toplayacak.

Bu yapımlar arasında FX Dizileri ve 20th Century yapımlarını görmek mümkün olacak. Şirket ayrıca 2021 yılında Disney Plus servisine zam yapmaya hazırlanıyor. Halihazırda aylık 6,99 dolar ile sunulan bu servis önümüzdeki yıl 7.99 dolar ile hizmete sunulacak. Disney bu zammın 2021’in Mart ayından itibaren uygulanacağını belirtiyor. O tarihe kadar aboneler mevcut fiyatlar ile hizmet almaya devam edecek.

Geçtiğimiz aylarda Netflix de abonelik ücretlerine benzer oranda zam yapma kararı almıştı. Hazırlanan yapımların artan maliyetleri şirketleri bu zamları yapmaya zorluyor. Platform henüz ülkemizde kullanılabilir durumda değil.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu