Yatırım yapmaya başla!

Disney CEO’su, Online İçerik Rekabeti Başlarken Apple Yönetim Kurulundan Ayrıldı

Disney CEO’su Bob Iger, şirketler streaming konusunda anlaşmazlığa düşerken Apple yönetim kurulundan istifa etti. İşte detaylar;
Disney CEO’su, Online İçerik Rekabeti Başlarken Apple Yönetim Kurulundan Ayrıldı

Cuma günü SEC’e yapılan bir dosyalamada, Disney CEO’su Bob Iger’in Apple yönetim kurulundan istifa ettiği öğrenildi. Apple ve Disney’in hisseleri haberlerin ardından değişmedi.

Disney’in 12 Kasım’da streaming hizmeti Disney+’ı başlatacağı ve 1 Kasım’da piyasaya sürülmesi beklenen Apple’ın Apple+ servisi ile rekabet edeceği biliniyordu. Disney CEO’su Bob Iger de Apple’ın online yayın hizmeti için fiyat ve çıkış tarihinin açıklandığı 10 Eylül’de istifa etti.

Nitekim her iki şirket de online içerik için rekabet ederken devlerin ileride daha fazla anlaşmazlığa düşeceğine kesin gözüyle bakılıyordu.

Bob Iger Apple Kurul İstifa Etti Öte yandan Bob Iger istifa açıklamasında şu ifadeleri kullandı: “8 yıldır Apple kurulunda görev yapmak olağanüstü bir ayrıcalıktı ve Tim Cook, Apple’daki ekibi ve arkadaşım olan yönetim kurulu üyelerine büyük saygı duyuyorum. Apple, ürünlerinin ve çalışanlarının kalitesi ve bütünlüğü ile tanınan, dünyanın en beğenilen şirketlerinden biridir ve ben şirketin yönetim kurulu üyesi olarak hizmet ettiğim için minnettarım.”

Apple da 8 yıllık yönetim kurulu üyesi için Bob Iger’le benzer şekilde onun için övgü dolu yorumlarda bulundu.

 Apple Bob Iger Ayrılık Açıklaması “Yönetim kurulu üyesi olarak katkılarını çok özleyeceğimiz halde kararına saygı gösteriyoruz ve hem Bob hem de Disney ile olan ilişkimizin gelecekte de devam edeceği konusunda her türlü beklentimiz var.” ifadeleri kullanıldı.

Bob Iger’in ayrılığına ilişkin haberlerde Apple’ın bu yılın başlarındaki bir mali dosyalamada potansiyel çatışmaları küçümsediği hatırlatıldı. Apple’ın The Walt Disney ile mesafeli ticari anlaşmalara girdiği ve şirketin Bob Iger’in bu tür ticari anlaşmaların hiçbirinde doğrudan veya dolaylı bir ilgisinin olduğuna inanmadığı belirtilmişti.

Yine de bu olay, bir direktörün rekabet endişeleri nedeniyle Apple’ın yönetim kurulunu ilk kez terk etmesi değil. 2009 yılında, Google CEO’su Eric Schmidt de Google’ın Android’inin doğrudan Apple’ın iPhone’u ile rekabet edeceği açıkça belli olunca Apple’ın yönetim kurulundan istifa etmişti.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Teknoloji kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum