Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Beklenen Oldu: Türkiye’deki Dijital Yayın Platformları RTÜK Denetimine Girdi

Ülkemizde internet üzerinden yayın yapan Netflix, BluTV, Puhu TV gibi dijital platformlar, Resmi Gazete’de yayımlanan yasa ile RTÜK’ün himayesi altına resmen girdi.
Beklenen Oldu: Türkiye’deki Dijital Yayın Platformları RTÜK Denetimine Girdi
Yorum

Günümüzde internetin hayatımızın vazgeçilmezi haline gelmesi ile beraber yeni uygulama ve hizmetlerin hızla yaygınlaştığını görüyoruz. Özellikle yayın platformlarının hızla büyüdüğü ve milyonlarca kullanıcıya ücretli hizmet vermeye başladığı biliniyor. Bu platformlar arasında Netflix’in başı çektiğini söyleyebiliriz. Bununla beraber ülkemizde hizmet veren BluTV ve Puhu TV gibi platformlar çeşitli yapımlar ile adından söz ettiriyor.

Bu platformların bu kadar yaygınlaşması sonrası bir süredir yeni bir denetleme mekanizması geliştirileceği konuşuluyordu. Konuşulan yasa tasarısı ile dijital platformların RTÜK denetimine gireceği gündeme gelmişti.

Konuya ilgili ilk gelişme Şubat ayında gündeme gelmiş ve komisyondan oylanarak geçmişti. Bugün yayımlanan Resmi Gazete ile dijital platformların RTÜK düzenlemelerine uygun hale getirilmesini onaylayan yasa yürürlüğe girmiş oldu.

Yasa Resmi Olarak Yürürlüğe Girdi

Yasa Resmi Olarak Yürürlüğe Girdi

Geçtiğimiz aylarda dijital platformların RTÜK denetimine gireceği konuşulmuş ve pek çok çevre tarafından farklı yorumların gelmesine neden olmuştu. O günden bu yana konuyla ilgili herhangi bir gelişme yaşanmamıştı. Ancak 1 Ağustos tarihli Resmi Gazete’de yayımlanan yazı ile dijital platformların RTÜK denetimine girmesi kesinleşmiş oldu.

Yayımlanan yönetmeliğin ilk maddesinde “Bu Yönetmeliğin amacı; radyo, televizyon ve isteğe bağlı yayın hizmetlerinin internet ortamından sunumuna, iletimine, medya hizmet sağlayıcılara yayın lisansı, platform işletmecilerine de yayın iletim yetkisi verilmesine ve söz konusu yayınların denetlenmesine ilişkin usul ve esasları belirlemektir.” ifadelerine yer verildi.

Bu karar sonrası RTÜK’ün Netflix, BluTV gibi çevrimiçi platformlara müdahale etme hakkı doğmuş olacak. Yayınların denetimiyle ilgili kanuna yer verilen maddede şu ifadelere yer verildi. “Programların içeriği ve seçimi ile radyo ve televizyon yayın hizmetlerinde bir yayın akış çizelgesi, isteğe bağlı yayın hizmetlerinde ise bir katalog içinde sunulmasına ilişkin düzenleme ve kontrol yetkisine sahip olmayı” olacak şekilde düzenlendi.

Yayıncıların RTÜK’ten Lisans Alması Gerekecek

Yayıncıların RTÜK’ten Lisans Alması Gerekecek

Yapılan düzenleme ile internette çevrimiçi yayın yapan platformların RTÜK’ten lisans alması gerekecek. Bu lisansı almayan yayıncıların izleyiciye ulaşması engellenecek. Bu durum beraberinde RTÜK’ün kendi yönetmeliği gereği söz konusu platformlar üzerinde sansür uygulanabilmesinin de önünü açıyor.

Bununla beraber söz konusu platformların tarafsız, ayrımcılık içermeyen yayın yapması istenecek. Çocukların fiziksel, zihinsel ve ahlaki gelişimlerini olumsuz etkilediği tespit edilen içeriklere karşı korumacı tedbirler alınacak. Tabi RTÜK’ün uygulama aşamasında bu kuralları nasıl hayata geçireceği halen belirsizliğini koruyor.

Günümüzde televizyon ve radyo yayınları ile internetteki yayın platformları arasında serbestlik anlamında büyük farklar bulunuyor. Yeni yasa sonrası internet platformlarının ne gibi yaptırımlara maruz kalacağını bekleyip göreceğiz.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu