Yatırım yapmaya başla!

Dijital Müzik Sektörü 2020’nin İkinci Çeyreğinde Düşüş Yaşadı

Counterpoint Research araştırması dijital müzik servislerinin yılın çeyrek verilerini ortaya koydu.
Dijital Müzik Sektörü 2020’nin İkinci Çeyreğinde Düşüş Yaşadı

İnternetin ve akıllı telefonların yaygınlaşması ile beraber pek çok dijital servis hayatımıza girdi. Çevrimiçi müzik uygulamaları da bu servisler arasında başı çekiyor. Spotify, Apple Music, Deezer ve YouTube Music gibi platformlar başı çeken servisler arasında yer alıyor. Araştırma şirketleri belirli zaman aralıkları ile pazardaki son durumu gözler önüne seriyor. Bu alanda önde gelen araştırma şirketlerinden Counterpoint Research, çevrimiçi müzik servislerinin son durumunu değerlendirdi.

2020 yılının ikinci çeyreğine dair verilerde sektörün az da olsa küçüldüğü görülüyor. Bu durumun başlıca sebepleri arasında dünyayı etkisi altına alan COVID-19 pandemisi gösteriliyor. Yılın ikinci çeyreğinde sektörün toplam geliri 6.7 milyar dolara ulaştı. Yıl bazında artış yakalayan pazar, çeyrek bazında düşüş yaşadı.

Çevrimiçi Müzikte İkinci Çeyrek Verileri Açıklandı

Çevrimiçi Müzikte İkinci Çeyrek Verileri Açıklandı

Counterpoint Research araştırması sektörün tepesinde Tencent Music’in olduğunu belirtiyor. QQ Music, Kuwo, Kugoi gibi ortakları bulunan şirket tüm müzik pazarının yüzde 20’sine hakim durumda. Ücretli abonelik tarafında bakıldığında ise Spotify’ın açık ara liderliği göze çarpıyor.

İsveç merkezli platform ücretli abonelik kullanan kişiler arasında yüzde 34 oranında paya sahip. Spotify’ı en yakın rakibi Apple Music yüzde 21 ile takip ediyor. Yılın ikinci çeyreğinde ücretli aboneliklerde bir önceki çeyreğe göre yüzde 35 oranında artış yaşandı.

Yıllık bazda ise yüzde 29 artış yaşandı. Araştırma ekibinde bulunan analist Abhilash Kumar, “İkinci çeyrekte büyüme yavaşladı ve ilk kez gelirler düştü. Bunun birkaç nedeni var. Ayrıca, birçok şirket Covid-19 salgını nedeniyle harcamalarını kısmayı seçtiğinden reklam gelirlerinde de düşüş yaşandı, ancak farklı türlerde yayınlanan podcast’ler, düşüşün bir kısmını telafi etmeyi başardı.” açıklamasında bulundu.

En iyi performans gösteren uygulamalara da değinen Kumar, “Sosyal medya platformu ve ücretsiz müzik erişimi, Tencent Music’in toplam MAU’lar açısından 1 numaralı sırayı korumasına yardımcı oluyor. Benzer nedenlerle YouTube Müzik de ilk üç arasında yer alıyor. Üçüncü çeyrekte Spotify Rusya’ya girdi ve bu da ona 250 milyondan fazla müzik hayranına dokunma fırsatı veriyor. Ayrıca aile planı kullanıcıları çekmeye devam ediyor. Apple Music’in 52 ülkedeki ücretsiz altı aylık abonelik teklifi, pazar payını korumasına yardımcı oldu.” diye konuştu.

Önümüzdeki aylarda açıklanacak üçüncü çeyrek raporu ile dijita müzik sektöründeki son durumu tekrar görme fırsatı bulacağız.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Teknoloji kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum