Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Deutsche ve Commerzbank Gelişmesine Dair “Deutschland Banking Corp.”

Almanya'nın dev banlarındaki birleşme gündemine dair gelişmelere bakış ve açıklamaların değerlendirilmesi.
Deutsche ve Commerzbank Gelişmesine Dair “Deutschland Banking Corp.”
Son Güncelleme: 
Yorum

2018’in başlarında Deutsche Bank yöneticileri, rakipleriyle bir bağ kurmayı içten içten yöneten Commerzbank, konuyla aşina olan insanlara göre daha büyük, birleşik bir bankanın düzenleme gereksinimlerini yeniden yapılandırmak ve yerine getirmek için potansiyel olarak taze sermayede 8 milyar Euro (9 milyar dolar) ihtiyacı bulunduğunu belirtti.

Şimdi sermaye sorusu yeniden canlılık kazandı. Deutsche Bank ve Commerzbank bu ayın başlarında potansiyel bir birleşme hakkında resmi görüşmelerde bulunduklarını açıklamışlardı. Banka yöneticileri bir anlaşmanın nasıl görünebileceğini belirlemeye başladı. Birleşme, herhangi bir anlaşma sonucunda kesilebilecek çalışanlara yapılan ödemeler dahil yeniden yapılandırma maliyetlerini karşılamak için daha fazla sermaye gerektirebilir.

2018’deki gayri resmi ve ilerleme kaydetmeyen tartışmalar, iki borç veren arasında farklı baş yöneticilerce bir anlaşma olarak gördükleri ve devam eden görüşmelerin ardından geldi. Deutsche Bank’ın bir yıl önceki sermaye gereksinimlerinin kabaca tahmini, teorik yeniden yapılandırma maliyetlerine ve resmi anlaşma müzakerelerine asla uyum sağlamayan diğer iç hesaplamalara dayanmaktaydı.

Deutsche Bank Açıklaması

Alman Devi Deutsche AçıklamasıHalk, Avrupa Merkez Bankası yetkilileriyle sermaye ihtiyaçları konusunda süregelen haberleşmelerin de hesaplamalara katkıda bulunduğunu belirtiyor. Deutsche Bank yaptığı açıklamada, bu konuda düzenleyicilerden herhangi bir girdi alınmadığını da belirtti. Commerzbank işlemiyle bağlantılı olarak 8 milyar Euro yükseltmemiz gerekeceği sonucuna varıldı. (varsayımsal olsa bile)

Ne kadar sermayeye ihtiyaç duyulacağına ilişkin tahminler, Deutsche Bank’ın çekirdek alanlarda mücadele eden küresel yatırım bankasının kaderiyle ilgili soruları nedeniyle şimdi kısmen değişiklikler gösterebilir. 

Yatırım bankası, daha küresel Deutsche Bank ile Almanya merkezli Commerzbank arasındaki kültürel ve ticari farklılıklara bağlanan bir tartışma odağı olarak ortaya çıktı. Bir anlaşmanın maliyeti, Almanya’da sendikalı işçilerin beklenen (kaçınılmaz) işten çıkarılmasını da içerecek ve bu sayede çok yavaş ve pahalı bir sürece girilmiş olunacak.

“Deutschland Banking Corp.’u Yaratıyoruz!”

Yeni Bir Başyapıt Hazırlanıyor OlabilirDiğer değişkenler arasında Deutsche Bank’ın bir anlaşmayı finanse etmek için kendi parçalarını satıp satmayacağına, Commerzbank’a ödenmesi gereken ne tür bir prime, yasal sermaye gereksinimlerine, indirimlere ve anlaşmanın kendisinin muhasebe muamelesine ihtiyaç duyabileceği maddeleri konulabilir.

Birçok Deutsche Bank hissedarı, büyük bir sermaye zammının hisse senetlerini azaltacağından endişe duymakta. (Bazılarının ise zaten bir defadan fazla yaşadığı bir deneyim.) Banka, 2008’den bu yana hissedarlardan 30 milyar avrodan fazla para toplamıştı.

Bankalara yakın olan kişiler, bir anlaşmanın 5 milyar ila 10 milyar avro arasında taze sermaye gerektireceğini düşünüyor. Her iki banka da birleşme tartışmalarının ayrıntılarına dair bir açıklamada bulunmadı.

Janus Henderson Yatırımcıları’nda global finansalları kapsayan portföy yöneticisi Barrington Pitt Miller banka yatırımcılarının, Deutsche-Commerzbank birleşmesinden şüphelenmek için sebepleri olmadığını ifade etti. (“Deutschland Banking Corp.’u yaratıyorsunuz, bir öz sermaye anlatımı yaratmıyorsunuz.”)

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu