Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Deniz Faaliyetlerine Yapılan Yeşil Yatırımlar Heyecan Verici

Credit Suisse’nin üst düzey yöneticilerinden Marisa Drew, denizcilikle ilgili faaliyetlere yapılan yeşil yatırımların oldukça heyecan verici bir fırsat olduğunu söyledi. Detaylar şöyle;
Deniz Faaliyetlerine Yapılan Yeşil Yatırımlar Heyecan Verici
Yorum

Credit Suisse’nin üst düzey yöneticilerinden Marisa Drew, sürdürülebilir balıkçılık ve okyanus temelli turizm gibi denizcilikle ilgili faaliyetlere yapılan yeşil yatırımların oldukça heyecan verici bir fırsat olduğunu söyledi.

Çarşamba günü Hong Kong’da Credit Suisse Asya Yatırım Konferansı’nda konuşan Drew; “Çok heyecan verici. Ekonomik açıdan okyanusları hesaplarsanız, dünyadaki en büyük yedinci GSYH olduğunu görürsünüz. Sürdürülebilir balıkçılığı içerir, okyanusa dayanan turizmi içerir ve yedinci en büyük yatırım olan diğer tüm yatırımları içerir. Ancak insanlar bunun farkında değiller” dedi. Öte yandan kirlilik sorunlarını, okyanusların ısınmasını, aşırı avcılığı gördüklerini ve müşterileri ile yatırımcılarının bu sorunları çözmeye çalışmakla derinden ilgilendiklerini aktardı.

Onların okyanuslar için olan tutkularını alıp bunu yatırım yapılabilir bir format haline getirme konusunda istekli olduğunu vurgulayan yönetici, açıklamalarıyla dikkat çekti.

Credit Suisse Yöneticisi Mavi Ekonomi Yorumu Keza Dünya Bankası da Mavi Ekonomi’yi ekonomik büyüme, gelişmiş geçim kaynakları ve işler, okyanus ekosistem sağlığı için okyanus kaynaklarının sürdürülebilir kullanımı olarak tanımlıyordu. Bazı örnekler arasında sürdürülebilir balıkçılık, deniz taşımacılığı ve daha iyi atık yönetimi bulunuyordu. Ve Credit Suisse’nin IAF CEO’su Marisa Drew’e göre bir başka büyük yatırım teması, muazzam miktarda yatırımın içine girdiği yeşil teknoloji olacaktı.

Burada Drew, Çin’in yeşil teknolojide dünyanın lideri olma hedeflerine işaret ederek Pekin’in elektrikli araçlara yönelişinden bahsetti.

Drew Yeşil Ekonomi Yorumu Sonuçta Çin, tanımlanmış bir süreç içerisinde benzinli arabaları yasaklayacağını açıklamış ve elektrikli araçlara ağırlık vermeye başlamıştı. 2040 yılından itibaren dizel ve benzinli araç üretmeme kararını duyuran dünyanın ikinci en büyük ekonomisi, otomobil üreticilerinin fosil yakıtlı araç satışlarını bitireceğini ve devasa otomobil pazarında şirketlerin elektrikli araç geliştirme çabalarını hızlandırmaya yönelik bir teşvik oluşturacağını bildirmişti. Drew de bunun birkaç yüzyıl içinde sıfırdan yüzlerce milyar dolara ulaşan bir pazar segmenti yaratacağını vurguladı.

Ayrıca Drew, bu tür sürdürülebilir bir yatırımın, yatırımcılar için koruma işlevi görebileceğini dile getirdi. Yatırımcılarının çoğunun buna ve sürdürülebilir yatırıma, genel olarak piyasa döngüleri ile ilintisiz bir alan olarak baktığını anlatan Credit Suisse yöneticisi, eğer yatırımlara bir örtü olarak çevresel, sosyal ve yönetim stratejisi eklenirse, bunun piyasa şoklarında volatiliteyi azalttığını belirtti. Bu da sıkıntılı zamanlarda sektörü yatırımcılar için epey cazip hale getiriyordu.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu