Yatırım yapmaya başla!

Dell’in Geliştirdiği Destek Yazılımında Güvenlik Açığı Tespit Edildi

Dell’in satışa sunduğu bilgisayarlarda yüklü olarak gelen SupportAssist adlı yazılımda güvenlik açığı ortaya çıktı.
Dell’in Geliştirdiği Destek Yazılımında Güvenlik Açığı Tespit Edildi

Dünyanın önde gelen bilgisayar ve tablet üreticilerinden Dell, kullanıcılarına yönelik pek çok yazılım geliştirmekte. Bu yazılımları kendi web sayfasından sunduğu gibi piyasada yer alan bilgisayar ve tablet ürünlerinde de yüklü halde gönderiyor. Benzer yazılımları dünyaca ünlü pek çok bilgisayar üreticisi kullanıcılarına sunuyor. Geçtiğimiz günlerde Asus’un geliştirdiği güncelleme uygulamasında zararlı yazılım ortaya çıkmıştı.

Benzer bir durum son olarak Dell marka bilgisayarlar ile sunulan bir yazılımda görüldü. Bir güvenlik araştırmacısı SupportAssist adlı yazılım üzerinde yaptığı çalışmalarda yüksek riske sahip güvenlik açığı tespit etti. Dell marka bilgisayarların milyonlarca kişiye satıldığını düşünecek olursak, söz konusu güvenlik açığının oldukça geniş bir mecraya yayıldığını söyleyebiliriz.

Güvenlik Açığı Ortak Ağda Bulunanları Etkiliyor

Güvenlik Açığı Ortak Ağda Bulunanları Etkiliyor

Dell’in geliştirmiş olduğu yazılımda ortaya çıkan güvenlik açığı, aynı ağ üzerinde bulunan kullanıcıları etkiliyor. Kendi internetini kullanan ev kullanıcılarının bu durumdan etkilenmeyeceğini söyleyebiliriz. Ancak ağa çok sayıda kullanıcı bağlı ise riskli bir durum ortaya çıkıyor. Saldırgan kişi bu yazılım vasıtası ile aynı ağ üzerindeki başka bir kullanıcının bilgisayarını istediği gibi kontrol edebiliyor.

Aynı zamanda saldırgan ve açık bulunan kişinin aynı web sayfasına girme şartı da gerekiyor. Dolayısıyla yazılımda yer alan güvenlik açığının etkileri nispeten düşük olacaktır. Dell ortaya çıkan güvenlik açığını yayınladığı yama ile giderdi. Güvenlik araştırmacısı, Dell PC kullanıcılarının bilgisayarlarında SupportAssist yazılımı yüklü ise silmelerini öneriyor.

Yazılımın eski sürümü kullanıcılar için riskli olabilir. Ancak Dell’in yayınladığı yama gereği SupportAssist’in son sürümü indirilirse tehdit ortadan kalkacaktır. Bilgisayar üreticilerinin kullanıcılarına sunduğu ek yazılımlarda benzer açıkların ortaya çıkması hoş karşılanan bir durum değil. Güvenlik uzmanları kullanıcıların bilgisayarlarında ön yüklü olarak gelen yazılımlara dair uyanık olmalarını tavsiye ediyor.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Teknoloji kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum