Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Davos’taki Küresel Liderleri Güvende Tutmak Epey Maliyetli

Dünya Ekonomik Forumu katılımcılarını güvende tutmak, bir hayli maliyetli. İşte dikkat çekici rakamlar;
Davos’taki Küresel Liderleri Güvende Tutmak Epey Maliyetli
Son Güncelleme: 
Yorum

21-24 Ocak tarihleri arasında gerçekleştirilecek olan Dünya Ekonomik Forumu için geri sayım başladı. Tüm dünyanın merakla takip edeceği etkinliğe 3 bin civarında iş insanı, politikacı, sivil toplum kuruluşu temsilcisi ve akademisyen katılacak.

Dünya çapında 119 milyarderi bir araya getireceği de söylenen WEF için katılımcıları güvende tutmak en öncelikli konu.

Başkan Donald Trump, AMB Başkanı Christine Lagarde, IMF Başkanı Kristalina Georgieva, Alman Şansölyesi Angela Merkel ve iklim aktvisti Greta Thunberg, Davos Zirvesi’ne katılacak yüksek profilli isimlerden sadece birkaç tanesi. Daha yüzlerce önemli ismin katılacağı zirveyi güvende tutmak haliyle bir o kadar da maliyetli.

Askerler küçük kayak merkezi kasabanın sokaklarında devriye geziyor ve bölgeye erişim yollarındaki personel, araç ve çantalarda güvenlik kontrolleri yapılıyor.

Davos 2020 Küresel Maliyetleri Keskin nişancıların binaların çatılarına yerleştirildiği görülürken Kongre Merkezi olarak da bilinen ana Forum’daki güvenliğin ekstra sıkı alındığı gözlemleniyor. Forum İsviçre’nin Graubünden eyaletinde gerçekleştiriliyor ve ülkenin Savunma Bakanlığı yerine güvenlikten bölgesel hükümet sorumlu.

Bununla birlikte yerel yönetim eyalet dışındaki polis ekiplerinden ve etkinliğe katılan İsviçre silahlı kuvvetlerinden yardım isteyebilir. Grisons kantonu veya Graubünden kantonu, 2020 için güvenlik bilgilerini ve maliyetlerini yayınladı ve WEF Yıllık Toplantısı için ek maliyetlerin toplamda 9 milyon İsviçre frangı olmasının beklendiğini dile getirdi.

Bu maliyetlerin dörtte biri WEF tarafından karşılanırken, bir diğerinin Grisons Kantonu tarafından karşılanacağı bildirildi.

WEF 2020 Güvenlik Maliyetleri Davos belediyesi masrafların sekizde birini ve federal hükümet de üçte birini karşılayacaktı. Önceki yıllarda ordu, yıllık toplantı başına yaklaşık 32 milyon İsviçre Frangı maliyetine katlandı. WEF, genel olarak, etkinliği desteklemek için silahlı kuvvetlerin konuşlandırılmasının İsviçre savunma bakanlığı bütçesi aracılığıyla finanse edildiğini belirtiyor.

İsviçre Parlamentosu 2019-2021’de “sivil destek görevleri” için 5.000’e kadar silahlı kuvvet personelinin konuşlandırılmasına izin verdi.

Raporunda WEF; “Genel olarak, WEF Yıllık Toplantısı’nda asker yerleştirmenin maliyeti, düzenli eğitim sırasında aynı taburların maruz kaldığı maliyetle aynıdır. Daha önceki yıllarda, silahlı kuvvetlerin konuşlandırılması toplantı başına 32 milyon İsviçre Frangı civarında tutara mal oldu.” dedi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu