Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Cumhurbaşkanı Erdoğan Tokat Yeni Havalimanı’nın Açılışını Yaptı

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye’nin 57. havalimanının açılış töreninde konuştu. Tokat Yeni Havalimanı'ın maliyetinin 1 milyar 200 milyon TL olduğunu söyledi.
Cumhurbaşkanı Erdoğan Tokat Yeni Havalimanı’nın Açılışını Yaptı
Son Güncelleme: 
Yorum

Tokat Havalimanı Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın katıldığı törenle açıldı. Erdoğan konuşmasının başında, “Sözlerime başlarken, 13 yıl önce yine bir 25 mart günü Tokat’ta mitingi yaparken vefat haberini aldığımız Muhsin Yazıcıoğlu kardeşimi rahmetle yad ediyorum.” ifadesini kullandı.

Tokat’ın 14’üncü yüzyılda ülkenin 3’üncü kalabalık şehri olduğunu, Doğu’yu ve Batı’yı, Kuzey’i ve Güney’i birbirine bağlayan ticaret yollarının kesişim noktalarından biri olduğunu söyledi.

Konuşmasına “Yatırım bedeli yaklaşık 5 milyar lirayı bulan yüzlerce eser ve hizmetin resmi açılışını bugün bu meydanda yapıyoruz. Bu yatırımlar Tokat’a yakışır.” sözleriyle devam eden Erdoğan, Yeni Tokat Havalimanı’nı gelecekteki hedeflerinin bir sembolü olarak gördüklerini belirtti.

Tokat Toplu Açılış Töreni

Şehre kazandırılan tek ulaşım alanının havalimanı olmadığını söyleyerek, “Havalimanımız ve kavşağı ile beraber Tokat Çevre Yolu Köprüsü ve Heyelan Islahının, Reşadiye Aybastı yolunun, Tokat Sivas yolu ikbalinin, Erbaa Reşadiye yolu heyelan ıslağının, tarihi Hıdırlık Köprüsü’nün restorasyonunun da bugün resmi açılışını gerçekleştiriyoruz.” şeklinde konuştu.

Tokat’ta yapılan diğer projelerden de bahseden Erdoğan, “Eğitimde çeşitli ilçelerimizden anaokuldan, ilkokula ortaokuldan liseye ve pansiyona kadar 25 ayrı yatırımı resmen hizmete açıyoruz. Üniversitelerin çeşitli fakülte ve yüksek okul binalarıyla güneş enerjisi santralini de resmen bugün hizmete sunuyoruz.” dedi.

150 yataklı Erbaa, 150 yataklı Turhal, 10 yataklı Artova 10 yataklı Pazar devlet hastanelerinin de açılışını bugün yaptıklarını belirtti. Son 20 yılda Tokat’a 47 milyar lirayı bulan yatırım yaptıklarını aktardı.

Erdoğan, Tokat Yeni Havalimanı’nın yatırım bedelinin 1 milyar 200 milyon TL olduğunu açıkladı.

Tokat Yeni Havalimanı2018 yılında inşası başlanan Tokat Yeni Havalimanı, 16 bin 200 metrekarelik terminal binasına, 2 bin 700 metre pist uzunluğuna ve 633 araçlık otoparka sahip. Yaklaşık 550 milyon liraya mal olan havalimanı Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığına bağlı Devlet Hava Meydanları İşletmesi Genel Müdürlüğünce ihale edildi.

Eski havalimanındaki müdürlük ve diğer hizmet birimlerinin yaklaşık 2 hafta önce yeni havalimanına taşındığı belirtildi.

Yıllık yolcu kapasitesinin 2 milyon olduğu ve haftanın 7 günü İstanbul’a uçuş düzenleneceği biliniyor. Türkiye’nin 57. havalimanı olan işletmede, üretimi ASELSAN tarafından yapılan yerli ve milli X-Ray cihazları kullanıldı.

İstanbul Havalimanı’ndan 09.00’da havalanan Türk Hava Yollarına ait TK 2582 sefer numaralı “Tokat” isimli yolcu uçağı 10.35’te Tokat Yeni Havalimanı’na iniş yaptı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu