Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Putin ile Telefonda Görüştü

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan telefonda Ukrayna'daki son gelişmeleri görüştü. Detaylar geliyor...
Cumhurbaşkanı Erdoğan, Putin ile Telefonda Görüştü
Son Güncelleme: 
Yorum

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile görüşme gerçekleştireceği dün, Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın tarafından duyurulmuştu. Görüşme bugün telefon yoluyla gerçekleşti ve yaklaşık 1 saat sürdü.

Cumhurbaşkanlığı’ndan yapılan açıklamada görüşmenin gerçekleştiği bildirildi. Görüşmede, Rusya’nın Ukrayna’ya saldırısı ele alındığı ve Türkiye-Rusya ilişkilerinin değerlendirildiği belirtildi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Rusya Devlet Başkanı Putin’e, Ukrayna sorununun bir an evvel barışçı yöntemlerle çözümü konusunda her türlü katkıyı yapmaya hazır olduklarını belirtti.

Alınacak bir ateşkes kararının bölgedeki insani endişeleri gidermenin yanında, siyasi çözüm arayışlarına da fırsat vereceğini belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Hep birlikte barışın yolunu açalım” çağrısında bulundu.

Görüşmeye dair açıklamada, ateşkesin sağlanması, insani koridorların açılması ve bir barış anlaşmasının imzalanması için acilen adım atılmasının öneminin vurgulandığı kaydedildi.

Ukrayna tarafıyla ve diğer ülkelerle sürekli temas halinde olduğunu ifade eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, kapsamlı müzakerelerin yapılması ve netice alınması için çabaların sürdürüleceğini belirtti.

Kremlin’den de Açıklama Geldi

Kremlin'den de Açıklama Geldi

Görüşmeyle ilgili Kremlin tarafından da açıklama geldi. Rusya Devlet Başkanı Putin, Cumhurbaşkanı Erdoğan’a, operasyonların ancak Kiev’in askeri eylemlerine son vermesi ve talepleri kabul etmesiyle duracağını iletti.

Açıklamada, “Vladimir Putin, Donbass’ı korumaya yönelik özel askeri operasyonun gidişatı hakkında bilgi verdi. Bu konudaki temel yaklaşımları ve değerlendirmelerini özetledi ve belirlenen ana amaç ve hedefleri detaylı biçimde aktardı” ifadeleri kullanıldı.

Putin çatışma bölgelerindeki Türk vatandaşlarının tahliyesi için gerekli tüm desteği sağlamaya hazır oldukların iletti.

Batılı ülkeler son günlerde Rusya’ya yönelik yaptırımlarına sürekli yenilerini ekliyor. Ukrayna Devlet Başkanı Zelenskiy, Rus ordusunun kendilerinden 5 kat daha güçlü olduğunu belirterek, ülkeleri üzerinde uçuşa yasak bölge talebinde bulunmuştu.

Putin’den bu talep sonrası yanıt gecikmedi ve NATO’nun bölgede uçuşa yasak bölge ilan etmesinin, savaş ilanı olacağını söylemişti. Türkiye ise savaşın ilk gününden bu yana, hem Ukrayna hem de Rusya tarafıyla görüşmeler yürütüyor ve arabuluculuk yapabileceğini ifade ediyor.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu