Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Cumhurbaşkanı Erdoğan: NATO Artık Tavrını Belirlemelidir

Gündeme dair açıklama yapan Erdoğan, “Rusya'dan da, Ukrayna'dan da vazgeçmemiz mümkün değil” dedi. Erdoğan’ın konuşmasından bazı satır başları şöyle…
Cumhurbaşkanı Erdoğan: NATO Artık Tavrını Belirlemelidir
Yorum

Salı günü Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy ile telefon görüşmesi yaparak destek cümleleri kuran Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’dan yeni açıklama geldi. Rusya’nın son aldığı kararların ardından Afrika programının üçüncü ayağı olan Gine Bissau ziyaretini iptal eden Erdoğan, ani bir kararla ülkeye dönüş yaptı. Dönüşte gazetecilerin sorularını yanıtlandırarak, son gelişmelere dair değerlendirmede bulundu.

Bugün ise NATO Liderler Zirvesi’ne katılacak. NATO’nun bugün yapılacak çevrimiçi konferansta, artık tavrını belirlemesi gerektiğini söyledi. Şu ana kadar Ukrayna’ya ciddi manada bir asker gönderme gibi bir durum olmadığını belirterek “Herkes sadece laf yapıyor, iş yapan yok.” dedi.

Rusya’nın ciddi sayılacak kadar bir askeri yığınak yaptığını, bu durumda neticeyi görmek için kahin olmaya gerek kalmadığını ekledi.

Putin’in önceki gün yaptığı kapsamlı tarihsel açıklamaya ilişkin olarak, “Bizim Türkiye olarak Kırım’daki tavrımız ne olduysa, buralarda da tavrımız aynı oldu. Nitekim yaptığımız açıklamayla da Ukrayna’nın toprak bütünlüğü noktasında tavrımızı ortaya koyduk ve Rusya’nın bu takındığı tavrı reddettiğimizi bildirdik.” ifadesini kullandı.

Rusya’dan da Ukrayna’dan da Vazgeçmemiz Mümkün Değil

Şu aşamada çok hassas davranılması ve çok dikkatli adım atılması gerektiğini söyleyen Erdoğan, gerekli istişarelerin yapılmasının ardından neler yapılabileceğine karar vereceklerini belirtti. Karadeniz’den komşumuz olan bu iki ülkenin, bir an önce müzakere masasına dönmelerini temenni ettiklerini aktardı.

Putin’le telefon diplomasisi kurmak için şu anda kendisiyle irtibat sağlanmaya çalışıldığını ve hayırlı neticeler almayı umduğunu sözlerine ekledi. Hem Rusya hem Ukrayna ile siyasi, ekonomik ve askeri ilişkilerimiz olduğunu söyleyen Erdoğan, ikisinden de vazgeçmenin mümkün olmadığını ifade etti.

Konuşmasına “Ukrayna’dan vazgeç’ deseniz vazgeçemeyiz, çünkü ülkemizin buradaki çıkarları çok ileri derecede. ‘Rusya’dan vazgeç’ deseniz ondan da vazgeçemeyiz, çünkü onunla da şu anda gerçekten ileri derecede birlikteliklerimiz var.” sözleriyle devam etti.

Bir an önce adım atılması için NATO Liderler Zirvesi’ni çok önemsediğini, bugün tüm liderlerin düşüncelerinin öğrenileceğini kaydetti. Putin ile yapmayı planladığı görüşmeyi de zirveden sonra yapmanın daha hayırlı olacağını ifade etti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, gazetecilerin; Almanya Cumhurbaşkanı ile görüşmesi, S-400 ve ABD ile F-35 görüşmelerine yönelik sorduğu sorulara da yanıt verdi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu