Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Komşularımızın Çatışması En Çok Bizi Üzdü

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Antalya'da düzenlenen Diplomasi Forumu'nda, Rusya ile Ukrayna arasında yaşanan krize dair açıklamalarda bulundu. Ayrıntılar geliyor...
Cumhurbaşkanı Erdoğan: Komşularımızın Çatışması En Çok Bizi Üzdü
Son Güncelleme: 
Yorum

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, küresel konuların konuşulduğu ve devlet liderlerini bir araya getiren Antalya Diplomasi Forumu’nda önemli açıklamalarda bulundu. Erdoğan’ın gündeminde, son günlerde dünya kamuoyunu meşgul eden Rusya ile Ukrayna arasındaki savaş vardı.

Geçtiğimiz gün Rusya ile Ukrayna  Dışişleri Bakanları’nın Antalya’daki görüşmesine atıfta bulunan Erdoğan, ilk üst düzeyli temasın burada gerçekleşmiş olması nedeniyle, forumun amacına ulaştığını söyledi.

Erdoğan Diploması Forumu açıklaması
Kaynak: Twitter

Cumhurbaşkanı Erdoğan ders alınmayan acıların tekrarlanacağını belirterek, Ukrayna meselesinin bunun son örneği olduğunu söyledi. Türkiye’nin hem Akdeniz hem de Karadeniz ülkesi olduğuna dikkat çeken Erdoğan, “Gerilimin tırmanarak bu noktaya gelmesi en çok bizi üzüyor, endişelendiriyor.” ifadelerini kullandı.

‘Batı Kırım’a Sessiz Kaldı’

Batılı ülkeleri 2014’te Kırım’ın işgaline sessiz kalmakla suçlayan Erdoğan, o gün ses çıkarılmış olsaydı bugün bu tabloyla karşı karşıya kalınmayacağını ifade etti. Geçmişi hatırlatan Erdoğan, bugün Ukrayna’nın haklı davasında yalnız bırakıldığını söyledi.

‘Silahların Susmasını Temenni Ediyoruz’

Silahların bir an önce susmasını temenni ettiklerini söyleyen Erdoğan, “Bugün görüştüğümüz bir dost ‘Bir SİHA bizim ülkemize düştü’ dedi. Şu anda o da dinleyicilerimiz arasında. Hiç ilgisi alakası olmayan ülkeyi de demek ki bu silahlar vuruyor.” diye konuştu.

Bölgede barışın sağlanması için Montrö Sözleşmesi’nin yetkileri dahil her türlü gayreti göstermeye devam edeceklerini belirten Erdoğan, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi sistemine yönelik eleştirilerde bulundu.

BM üyesi olan 193 ülkenin kaderinin 5 ülkenin insafına bırakıldığını söyleyen Erdoğan, bu sistemin adaletsiz olduğunu vurguladı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu