Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Erdoğan: Rusya-Ukrayna Barışı için 200 Görüşme Yapıldı

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Kabine toplantısı sonrası yaptığı açıklamada, Rusya ile Ukrayna arasındaki barışın tesisi için çalışmaya devam edeceklerini söyledi.
Erdoğan: Rusya-Ukrayna Barışı için 200 Görüşme Yapıldı
Son Güncelleme: 
Yorum

Cumhurbaşkanlığı Kabinesi, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında toplandı. Saat 17.10’da başlayan toplantı yaklaşık 3 saat sürdü.

Beştepe’de düzenlenen toplantıda Ukrayna’da yaşanan gelişmelerin öncelikli gündem olması bekleniyordu. Cumhurbaşkanı Erdoğan, toplantı sonrasında açıklama yaptı.

Konuşmasına “Sözlerime 4 Mart’ta kabinemize katılan Tarım ve Orman Bakanımız Prof. Dr. Vahit Kirişçi’ye hoşgeldiniz diyerek başlamak istiyorum. Bölgemizdeki ve dünyadaki gelişmelerin tarım ve gıda sektörünün önemini daha da artırdığı dönemde Vahit hocamızın çiftçilerimizin, ormancıların vizyonunu geliştirecek faaliyetlere imza atacağına inanıyorum.” ifadesiyle başladı.

Yapılan 8 değişiklikle kabineyi sürekli ve dinamik tutacak adımlar attıklarını söyledi. Koalisyonlar, erken seçimler gibi faktörlerin ülkenin uzun ve orta vadeli programlar yapabilmesine, büyük projelerin hayata geçirilmesine imkan vermediğini, yönetim değişikliği ihtiyacının da bir anda ortaya çıkmadığını belirtti.

“2023 Hedeflerine Kararlılıkla İlerliyoruz”

"2023 Hedeflerine Kararlılıkla İlerliyoruz"
Kaynak: Twitter

Yeni yönetim sisteminin gücünün ve avantajlarının özellikle kriz döneminde daha iyi görüldüğünü belirten Erdoğan, birçok olumsuz durumun üstesinden gelmenin yanında krizi fırsata çevirdiklerini aktardı.

Sözlerine, “2023 hedeflerimize kararlılıkla ilerliyoruz. Bununla kalmıyor bölgemizde uzunca süredir vicdanları kanatan haksızlıklara karşı sergilediğimiz aktif ve dirayetli tutumla belirleyici küresel güç konumumuzu dost, düşman herkese kabul ettiriyoruz. İnsani ve siyasi ilişkileri kesintiye uğratmadan tüm taraflarla konuşabilmeyi başarabilen ülkelerden birisiyiz.” açıklamasıyla devam etti.

Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’ne karşı çıkanların ortaya kayda değer bir alternatif koyamadıklarını belirtti.

Rusya ile Ukrayna arasındaki krizin çözülmesi için taraflar arasında 200 civarında görüşme yapıldığını açıkladı. Yarın da Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun Moskova’ya gideceğini söyledi.

Burada temaslarda bulunduktan sonra Perşembe günü Ukrayna’ya geçeceğini bildirdi. Her iki tarafla da yapacağı görüşmelerde ateşkes ve barışın sağlanması yolunda gayretleri sürdüreceğini aktardı.

Geçen hafta yaptığı lider görüşmelerini anlatan Erdoğan, yarın Polonya Cumhurbaşkanı ile buluşacağını söyledi. “Türkiye bir yandan dünyanın en büyük 10 ekonomisine girme hedefiyle büyüme stratejisini kararlılıkla uygularken diğer yandan diplomaside merkez ülke konumunu güçlendirmektedir.” diyen Cumhurbaşkanı, Türkiye’nin kendi kendine yetmesi ve kendi göbeğini kesmesi gerektiğini sözlerine ekledi.

Erdoğan Eğitim ve Tarım için Müjde Verdi

Erdoğan Eğitim ve Tarım için Müjde VerdiOkullaşma oranını OECD ortalamasına yaklaştırmak için 3 bin yeni ana okulu ve 40 bin yeni ana sınıfını hizmete almayı hedeflediklerini söyledi. 5 yaş grubundaki okullaşma oranını yüzde 90’a çıkardıklarını, 2 bin 133 ana okulunu yatırım programına aldıklarını açıkladı.

Üreticilere yıllık yaklaşık 41 milyar lira gelir artışı sağlanacağını belirten Erdoğan, “Özellikle açık sistemden kapalı sisteme süratle geçeceğiz. Ağırlıklı birçok yerde barajlarımız enerji bağlantılı olsa da buralarda sulama sistemlerine geçmenin adımlarını atacağız.” dedi.

Güneşten elektrik üretimine yönelik çok büyük yatırımlar yaptıklarını söyleyerek elektrik faturalarına değindi. “Her ne kadar elektrikte KDV indirimi ile çiftçilerimizin maliyetlerinde azalma sağladıysak da soruna daha kökten çözümler bulmamız gerektiğinin farkındayız. Özellikle sağlayacağımız finansman kolaylıklarıyla sulama faaliyetlerinde güneşten elde edilen elektriğin payını artırmayı planlıyoruz.” ifadesini kullandı.

Hazine faiz destekli kredilerin üst limitini yükselttiklerini belirten Erdoğan, çiftçilerin finansmana erişimini kolaylaştırdıklarını açıkladı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu