Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Miçotakis Görüştü: İş Birliği Çağrısı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Yunanistan Başbakanı Kiryakos Miçotakis görüşmesi Vahdettin Köşkü'nde gerçekleştirildi. Görüşmeden detaylar haberde...
Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Miçotakis Görüştü: İş Birliği Çağrısı
Son Güncelleme: 
Yorum

Son günlerde Türkiye’nin çeşitli ülkeler ile diplomasi trafiği devam ediyor. Son olarak Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Yunanistan Başbakanı Kiryakos Miçotakis, İstanbul’da Vahdettin Köşkü’nde bir araya geldi. Görüşmede iş birliğinin artırılması ve pozitif gündeme odaklanılmasına dair ortak fikir birliği öne çıktı.

İletişim Başkanlığı’ndan yapılan açıklamada, Türkiye-Yunanistan ilişkilerine dair konular ve Rusya-Ukrayna savaşının yansımaları dahil bölgesel ve uluslararası meselelerin ele alındığı bildirildi.

Rusya’nın Ukrayna’ya saldırısının, Avrupa güvenlik mimarisinde Türkiye ve Yunanistan’ın özel bir sorumluluk taşıdığının vurgusunun yapıldığı görüşmede, iki ülke arasında iş birliğinin artmasının ve pozitif gündeme odaklanmanın, karşılıklı ve bölgesel faydaları üzerinde duruldu.

Türkiye ile Yunanistan arasında yaşanan anlaşmazlıklara rağmen iki taraf arasındaki iletişim kanallarının açık tutulması ve ilişkilerin iyileştirilmesine dair mutabık kalındığı bildirildi. .Her iki ülke arasında 10 milyar dolarlık ticaret hacminin hedeflendiği belirtilirken, bu hedefe dair atılacak adımların görüşüldüğü kaydedildi.

Ege’deki Sorunlar Görüşüldü

Ege'deki Sorunlar Görüşüldü

İstanbul’da gerçekleşen görüşmede konuşulan konular arasında Ege’deki sorunlar da yer aldı. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın bu konuyla ilgili Türkiye’nin attığı adımlara değindiği ve Ege’deki sorunlarda çözüm noktasında ilişkileri daha ileri bir noktaya taşımaya dair inancını koruduğunu belirtti.

Yaşanan sorunların diyalog yoluyla çözülebileceğine dikkat çeken Cumhurbaşkanı Erdoğan, iki ülkenin yalnızca kriz zamanlarında değil her zaman konuşması gerektiğini ifade etti.

Diplomasi Trafiği Hızlandı

Rusya ile Ukrayna arasındaki savaşın patlak vermesinin ardından, Türkiye’de diplomasi trafiği hızlandı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, bugün Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Antonio Guterres ile telefondan görüştü. Görüşmede Ukrayna’daki son durumun ele alındığı bildirildi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Rusya-Ukrayna savaşında ateşkesin sağlanması ve barışın yeniden tesisi için yoğun çaba sarf ettiklerini, insani yardım ve tahliyeler konusunda gayret gösterdiklerini belirtti. BM Genel Sekreteri Guterres ise Cumhurbaşkanı Erdoğan’a savaş sürecindeki arabuluculuk girişimleri, barışa katkı çalışmaları ve diplomatik çabalar dolayısıyla teşekkürlerini iletti.

Geçtiğimiz günlerde ayrıca İsrail Cumhurbaşkanı Herzog ile görüşme gerçekleştirilmiş ve bu görüşmeden de iş birliği vurgusu öne çıkmıştı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu