Yatırım yapmaya başla!

Cryptnote Nedir? Terör Örgütünün Kullandığı Program Hakkında Bilinmeyenler

Önce ByLock, şimdi de Cryptnote! FETÖ üyelerinin yeni şifreli haberleşme uygulamasının Cryptnote olduğu belirtildi. Peki, nedir bu Cryptnote?
Cryptnote Nedir? Terör Örgütünün Kullandığı Program Hakkında Bilinmeyenler

Ülkemizde yıllardır varlığını sürdüren ve 15 Temmuz gecesi yaşanan darbe girişimi sonrasında neredeyse bütün üyeleri toplatılan FETÖ’nün şifreli mesajlar kullandığı ortaya çıkarılmıştı. Milli İstihbarat Teşkilatı (MIT) tarafından yürütülen bu soruşturmada, örgüt üyelerinin Eagle ve ByLock adındaki uygulamalarla haberleştikleri belirtilmişti.

Şimdi ise FETÖ üyelerinin Cryptnote adı verilen bir uygulama ile şifreli şekilde haberleştikleri söylendi. Elbette ki bu haber de sosyal medyayı ayağa kaldırdı. ByLock ve Eagle gibi programlardan sonra şimdi bir de Cryptnote ortaya çıktı. Peki, Cryptnote nedir?

Mart Ayından İtibaren FETÖ Üyeleri Cryptnote ile Haberleşti!

Mart Ayından İtibaren FETÖ Üyeleri Cryptnote ile Haberleşti!Ankara Batı Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yürütülen Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ) soruşturmasında yeni bulgular ortaya çıktı. Örgüt üyelerinin ByLock ve Eagle uygulamalarından sonra Cryptnote adı verilen şifreli haberleşme programını kullandıkları ve yeniden yapılanmaya yönelik çalışmalar yürüttüklerine dair bulguların elde edildiği belirtildi. Ayrıca örgütün Mart ayından itibaren bu programla haberleştiği de söylendi.

Örgütün Cryptnote Kullandığını Eski Bir Polis İtiraf Etti

Örgütün Cryptnote Kullandığını Eski Bir Polis İtiraf EttiÖrgütün Cryptnote kullandığı ise Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile meslekten ihraç edilen eski polis memuru Cumali K. tarafından itiraf edildi. Örgütün KHK ile ihraç edilen üyeleriyle Cryptnote ile yeniden irtibata geçtiğini belirten Cumali K.’nın ihbarı üzerine Ankara Batı Cumhuriyet Başsavcılığı da soruşturma başlattı.

Takibe Takılan 3 Kişi Tutuklandı

Takibe Takılan 3 Kişi TutuklandıKendisinden sorumlu “mahrem imamların” irtibata geçtiğini ve herhangi bir şeye ihtiyacı olup olmadığını sorduklarını söyleyen Cumali K., bu kişilerin ByLock’tan daha güvenilir bir program yüklediklerini ve adının da “Cryptnote” olduğunu başsavcılığa belirtti.

FETÖ Üyeleri ve CryptnoteBaşlatılan soruşturma kapsamında Ankara Emniyet Müdürlüğü ekipleri 3 şüpheli şahsız, 2 aylık fiziksel takibe aldı. Meslekten ihraç edilen görevlileri ziyaret edip, toplantı düzenledikleri tespit edilen; İdris D, Mahmut O. ve Mutlu D. “terör örgütüne üye olmak” suçundan tutuklandılar.

FETÖ Üyelerinin Kullandıkları Cryptnote Nedir?

FETÖ Üyelerinin Kullandıkları Cryptnote Nedir?ByLock’tu Eagle’dı derken, milyonlarca kullanıcıya sahip olan WhatsApp’tan bile şüphelenir hale gelmiştik ki şimdi bir de Cryptnote adında şifreli haberleşme uygulaması ortaya çıktı. Terör örgütü tarafından kullanılan Cryptnote, Dariusz Stanislawek tarafından geliştirilmiş, kuruluma ihtiyaç duymayan bir şifreleme programıdır.

FETÖ Üyelerinin Şifreli Haberleşme ProgramlarıOldukça eski bir şifreleme programı olan Cryptnote; Windows, Mac ve Linux gibi platformların dışında Google Play Store bünyesinde de bulunuyor. Toplamda 500 kullanıcının indirdiği bu uygulamanın son güncellemesi ise 23 Eylül 2012 tarihinde gerçekleşti.

FETÖ’nün Haberleşme Uygulaması Cryptnote Nasıl Kullanılıyor?

FETÖ'nün Haberleşme Uygulaması Cryptnote Nasıl Kullanılıyor?Diğer haberleşme programlarının aksine Cryptnote ile doğrudan mesajlaşma seçeneği sunmuyor. Şifrelemiş olduğunu dosyaları göndermek istediğiniz kişiye, dosyalara koymuş olduğumuz şifreleri de vermeniz gerekiyor.

Henüz konuyla ilgili resmi bir açıklama yapılmadığını belirtmekte fayda var. Kısıtlı sayıda kişinin kullandığı ve ByLock kadar kullanışlı bir haberleşme uygulaması olmaması bazılarımızın aklında soru işareti oluşturdu. Cryptnote’un Fetullahçı Terör Örgütü üyeleri tarafından kullanıp kullanılmadığı yakın zamanda kesinlik kazanacaktır. Fakat o zamana kadar bu uygulamayı merak edip, indirmemenizi tavsiye ederiz.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Teknoloji kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum