Yatırım yapmaya başla!

CNN Başkanı Jeff Zucker Facebook ve Google’ın Haberciliği Bitireceğini Söyledi!

Facebook ve Google’ı eleştirenler arasına CNN Başkanı Jeff Zucker da katıldı. Zucker teknoloji devlerini; içerik tekelini elinde bulundurmak ve haberciliğe zarar vermekle suçladı.
CNN Başkanı Jeff Zucker Facebook ve Google’ın Haberciliği Bitireceğini Söyledi!

Bir yandan Facebook ve Google’ın her geçen gün biraz daha büyüdüğüne şahit oluyor, bir diğer yandan da onlara karşı yapılan eleştiriler tanıklık ediyoruz.

Neticede; söz konusu teknoloji devleri insanların üzerindeki olumsuz etkilerinden tutun da internet tekelini ellerinde bulundurmalarına varana kadar bir dizi farklı konuda olumsuz yorum alıyorlar. İşte bu noktada; iki devin karşısına geçenler arasındaki CNN Başkanı Jeff Zucker’ın açıklamalarından bahsedebiliriz.

Google ve Facebook’un izlediği stratejilerin iyi haberciliğe zarar verdiğini belirten Jeff Zucker, Dünya Mobil Kongresi’nde konuştu.

Jeff Zucker Facebook Google'a EleştiriMedya şirketleri ile ilgili sorulara yanıt veren Zucker, herkesin Disney’in Fox’u satın alması ya da iletişim devi AT&T’nin Time Warner’ı satın almasını konuştuğunu ama asıl meselenin Facebook ile Google olduğunu belirtti.

Daha açık söylemek gerekirse; hükümetin Disney – Fox ya da AT&T – Time Warner birleşmesini incelemek yerine Facebook ve Google’a yönelik çalışma yapması gerektiğini belirtti.

Hükümetin Tekel Olan Facebook ile Google'ı Denetlemesi Gerektiğini BelirttiGoogle ve Facebook’un internet tekelini elinde bulundurduğunu söyleyen Zucker, “reklamcılık ve teknoloji dünyası dijital içerikten gelir elde etme konusunda yeni yollar bulmalılar, aksi takdirde iyi habercilik diye bir şey kalmayacak” dedi.

İlaveten; hükümete Facebook ve Google’ı daha iyi denetlemesi için çağrıda bulunarak, diğerlerinin de ayakta kalabileceği dijital bir ortam yaratılması gerektiğini dile getirdi.

Facebook ile Google Dijital Ortamı Domine EdiyorNeticede; televizyonun giderek kan kaybettiği, insanların Netflix, Hulu gibi platformları izlediği bir çağda yaşıyoruz. Zucker bu durumu daha önce CNN izleyenlerin yaş ortalamasının 59 olduğunu, gençlere ulaşamadıklarını söyleyerek vurgulamıştı. Hatta CNN yeni nesil yayıncılık çalışmalarına en erken başlayanlardan biri olmuştu.

Bu girişimlerinden bir tanesi; 25 milyon dolar karşılığında ünlü Youtuber Casey Nesistat’ın kanalı BEME’yi satın almasıydı.

CNN Yeni Nesil Yayıncılık Çalışmalarında Biri de Beme OlduFakat CNN, BEME’den yatırımlarının karşılığını alamayarak kanalı kapatmak durumunda kalmıştı. Sonuç olarak; Jeff Zucker Facebook ile Google’ın stratejileri yüzünden doğru haberciliğin büyük oranda zarar gördüğünü düşünüyor.

Kaldı ki benzer bir açıklama da Facebook ve Google’ın haber içeriklerine ödeme yapması gerektiğini savunan Rupert Murdoch’tan gelmişti.

Rupert Murdoch Facebook ile Google'ın Yayıncılara Ödeme Yapması Gerektiğini SavunduMark Zuckerberg’in haber kaynağında yapacağı değişiklik üzerinde duran Murdoch, Google ile Facebook’un yayıncı kuruluşlara hizmetlerinin karşılığını vermediğini söylemişti. İlaveten; ünlü milyarder George Soros da Davos kehanetleri arasında iki teknoloji devi hakkında çarpıcı açıklamalarda bulunmuştu.

Soros da Zucker gibi tekel olan Facebook ile Google’ın daha sıkı denetlenmesi gerektiğini savunmuş, şirketlerin adil ve şeffaf bir hizmet verip vermediğini kimsenin bilmediğini vurgulamıştı. Tüm bunlara ek olarak; eMarketer’a göre 2018’de ABD’deki dijital medya reklam harcamalarının % 63.1’i Facebook ile Google’a yapılacak.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Teknoloji kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum