Yatırım yapmaya başla!

Çinli Teknoloji Firmalarına Yapılan Yatırımların Azalma Nedeni “İnovasyon Eksikliği”

Çinli teknoloji firmalarına yapılan risk sermayesi yatırımlarındaki son düşüşün temel nedeni, yatırımcılara göre inovasyon eksikliği.
Çinli Teknoloji Firmalarına Yapılan Yatırımların Azalma Nedeni “İnovasyon Eksikliği”

Görüş bildiren yatırımcılara göre inovasyondaki eksiklik, Çinli teknoloji firmalarına yapılan risk sermayesi yatırımlarındaki son düşüşün arkasındaki ana nedenlerden bir tanesi.

Mali veri şirketi Preqin’e göre, Çin’deki risk sermayesi yatırımının değeri 2019’un ikinci çeyreğinde 9.7 milyar dolar olarak gerçekleşti ki bu rakam geçtiğimiz yılın aynı dönemindeki 41.3 milyar dolarlık yatırımın neredeyse yüzde 77 aşağısındaydı.

TikTok’un sahibi Bytedance, Alibaba’nın iştiraki Ant Financial gibi dünyanın bazı en büyük özel teknoloji şirketlerini yaratsa da yatırımcılar Çin’in teknoloji sektörünün yenilikten yoksun olduğunu söyledi.

Çin Teknoloji Sektörü İnovasyondan Yoksun Örneğin Çin merkezli girişim sermayesi fonu Zhenfund’un genel müdürü Yuan Liu; “son on yıla bakarsanız, ilk mobil patlama varken çok fazla kolay lokma olduğunu görürsünüz, mobilden sonra ise platformdan çıkan yeni inovasyonlara ev sahipliği yapacak ve onları ortaya çıkacak yeni bir platform olmadı” dedi. Dolayısıyla insanların sanal gerçekliğin bir sonraki büyük şey olup olmayacağını, kriptonun bunu gerçekleştirecek sonraki büyük platform olup olmayacağını düşünmeye başladıklarını aktardı.

Yapay zeka ile ilgili de pek çok umut olduğunu ve sonra yatırımcıların yapay zekanın bir balon olup olmadığını düşünmeye başladıklarını anlattı.

Yatırımcılar Çin Teknoloji Sektörü Azalan Yatırım Açıklamalar Şimdilik piyasada pek yenilik olmadığından yatırımcıları heyecanlandıran hiçbir şey olmadığını vurgulayan Yuan Liu’ya başka bir risk sermayesi şirketinin yöneticisi olan Jixun Foo da katıldı. ABD, Asya ve diğer gelişmekte olan ekonomilere yatırım yapan risk sermayesi şirketi GGV Capital’in yönetici ortağı Foo, inovasyon dalgasının yavaşladığını söyledi.

İşlerin her zaman döngülere girdiğinin üzerini çizen Foo, 5G, artırılmış gerçeklik ve sanal gerçekliğin yeni yatırım getirecek yeni inovasyon dalgaları olabileceğini belirtti. Sermaye eksikliği olmadığını savunan Foo, sadece paranın yerleştirildiği yerde eksiklik olduğunu ve yeni sermaye gerekliliğini yönlendiren yeniliklerin olması gerektiğini bildirdi.

Bazı yatırımcılar ise Çinli teknoloji şirketlerine yatırımdaki düşüşün, ABD-Çin ticaret savaşının yanı sıra bazı teknoloji şirketlerinin borsalardaki düşük performansından kaynaklandığını öne sürdü. Proof of Capital’in genel müdürü Edith Yeung; “bunun güven seviyesiyle çok fazla ilgisi var ve ticaret savaşı kesinlikle bunun bir parçası” dedi. Ayrıca 2018’de gerçekleşen birincil halka arzların pek çoğunun iyi performans göstermediğini bunun da erken risk sermayeleri için iyi olmayan sinyal gönderdiğini aktardı.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Teknoloji kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum