Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Çinli Madenciler Taşınırken Küçük Ölçekli HES’ler Satışa Çıktı

Küçük ölçekli hidroelektrik santralleri için yapılan reklamların, Çin'in ikinci el e-ticaret platformlarında arttığı bildirildi.
Çinli Madenciler Taşınırken Küçük Ölçekli HES’ler Satışa Çıktı
Son Güncelleme: 
Yorum

Çin hükümeti son dönemde kripto para madencilerine yönelik baskısını artırdı. Bu durum kripto paraların değerinin düşmesi ile beraber hash oranlarının da azalmasına neden oldu. Madenciler artan baskılar sonrası Çin dışına taşınmaya başladı.

Gelen son haberler madencilerin yurt dışına çıkması sonrası küçük ölçekli hidroelektrik santrallerin boşta kaldığını gösteriyor. Küçük ölçekli HES’lerin e-ticaret platformlarında satışa çıktığı görülüyor.

HES Reklamları Arttı

HES Reklamları Arttı

South China Morning Post’a (SCMP) göre, Xianyu gibi Çin ikinci el e-ticaret platformlarında 50 megavat kapasiteli küçük ölçekli hidroelektrik santrallerinin reklamlarında artış yaşandı.

SCMP’ye göre, bazı satıcılar listelemelerinin kripto para madenciliği endüstrisi ile ilgisi olmadığını iddia ederken, diğerleri tekliflerinin kripto madenciliğine son zamanlarda yapılan baskının bir sonucu olduğunu belirtiyor.

Bazı satıcılar küçük barajların, elektrik şebekesine bağlanmak için devlet makamlarından ve çevre koruma kurumlarından onay almadıkları için kripto madencilerine güvendiğini söylüyor.

Dünyanın en büyük kripto madenciliği ekipmanı sağlayıcısı olan Bitmain, ikincil piyasada büyük satışlar sırasında müşterilerin kayıplarını önlemek için geçen hafta yeni kripto madencileri için küresel spot satışları durdurduğunu açıklamıştı.

Bu gelişmeler sonrası Çin’deki GPU fiyatlarında da büyük düşüşler kaydedildi. Bu düşüşte kripto para madencilerinin ürün talebinin azalmasının rol oynadığı tahmin ediliyor.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu | 2023/1Ç Kar/Zarar %31.81/68.19%