Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Çin Gazetesi Editörü Trump’ın İddialarının Aksine İki Tarafın Görüşme Yapmadığını Söyledi

Çin Komünist Partisi’nin yayın organı olan People’s Daily’nin altındaki Global Times'ın baş editörü Hu Xijin, Trump’ın iddialarını çürüterek Pekin’in pozisyonunu değiştirmediğini söyledi.
Çin Gazetesi Editörü Trump’ın İddialarının Aksine İki Tarafın Görüşme Yapmadığını Söyledi
Yorum

People’s Daily altındaki Global Times’ın baş editörü olan ve süregelen ticaret savaşı hakkında fikir edinmek için pek çok piyasa katılımcısı tarafından izlenen Hu Xijin; “Bildiklerime dayanarak, Çinli ve ABD’li üst düzey müzakereciler son günlerde telefon görüşmeleri yapmadılar. Çin konumunu değiştirmedi. Çin, ABD baskısına boyun eğmeyecek” dedi.

Bugün, ABD ile Çin çok ciddi bir şekilde konuşmaya başlayacak açıklaması yapan Trump, Çin’in dün gece üst düzey ticaret yetkililerini aradığını ve “masaya geri dönelim” dediğini öne sürmüştü.

Ancak Çinli gazeteci, Donald Trump’ın iddialarını çürüterek iki tarafın teknik düzeyde temasta kaldığını ve bunun Başkan Trump’ın önerdiği gibi önemli olmadığını dile getirdi.

Global Times Editörü Çin İddia Çürüttü Çin Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Geng Shuang da iki taraf arasında bir telefon görüşmesi yapıldığından haberdar olmadığını açıkladı. Diğer taraftan Wall Street’in yakından takip ettiği Çinli gazetecinin, yoğunlaşan ticaret savaşındaki son gelişmeler konusunda haklı çıktığı da akıllara geldi.

Nitekim Çin’in Cuma günü 75 milyar dolarlık ABD ürününe ek tarifeleri duyurmasından saatler önce Hu, misillemenin geleceği konusunda uyarmıştı.

Hu Xijin ABD Çin Son Zamanlarda Görüşmedi23 Ağustos’ta Twitter’dan yaptığı bir paylaşımda Hu Xijin; “Bildiklerime dayanarak, Çin, ABD’nin 300 milyar dolarlık Çin malı üzerindeki tarifelerine cevap olarak daha fazla karşı önlem alacaktır. Pekin yakında bazı ABD ürünlerine misilleme tarifeler koyma planını açıklayacak. Çin’in karşı koymak için cephanesi var. ABD tarafı acıyı hissedecek.” ifadelerini kullanmıştı.

Kısacası Global Times’ın Çinli editörü ile Trump’ın yorumları epey çelişti. Sonuçta Trump, bugün G7’deki açıklamasında “Bir anlaşma yapacağımızı düşünüyorum” demiş, açıklamaların ardında piyasalarda yükseliş kaydedilmişti. İlaveten, Çin’le ABD arasındaki konuşmaların detayları hakkında yorum yapmak istemediğini belirtmiş, başkan yardımcısının bir anlaşma yapmak ve sakinleşmek istediğini söylediğini öne sürmüştü. Her zamanki gibi ABD ekonomisini överek; “ticaret anlaşmalarına rağmen şimdiye kadarki en iyi ekonomiye sahibiz” demişti.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu