Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Çin’in Ukrayna Politikası Çamurlu Su Kadar Berrak!

Pekin ile Kremlin yakınlaşması şüphe uyandırırken Çin'in Ukrayna politikasının çamurlu su kadar berrak olduğu söylendi. Detaylar aşağıda;
Çin’in Ukrayna Politikası Çamurlu Su Kadar Berrak!
Yorum

Rusya ile Çin’in savaş ortasında artan iş birliği tüm dünyanın dikkatini çekerken 3. Dünya Savaşı endişeleri artıyor. ABD Başkanı Joe Biden, Çin Devlet Başkanı Xi Jinping ile Cuma günü yaptığı görüşmede Xi’i savaş konusunda Rusya’nın yanında durmaya karşı uyardı.

Biden, Çin’in Rusya’nın Ukrayna’ya saldırısına yardımı durumunda Xi’yi küresel tepki konusunda uyarırken Xi de ABD’ye Tayvan konusunda uyarıda bulundu. Savaşın ABD-Çin’e yayılıp yayılmayacağı yönünde sorular gündemdeyken önde gelen bir uzman Xi ile Putin hakkında yorumda bulundu.

Xi, Putin’i Kötü Gösterebilecek Bir Şey Yapmak İstemiyor

Washington merkezli düşünce kuruluşu Stratejik ve Uluslararası Çalışmalar Merkezi’nden Scott Kennedy, CNBC‘ye verdiği demeçte Çin-Rusya ilişkilerini ele aldı.

Pekin’in Rusya’ya herhangi bir askeri yardım sağladığı veya Rusya’ya yönelik ekonomik yaptırımları ihlalinin görülmediğini dile getiren Kennedy, bu noktada şu ifadeleri kullandı:

“Ama hayır demediler. Ve bence ABD’nin yapmaya çalıştığı şey, bunun olmamasını sağlamak ve Çin’den ya da herhangi bir sözden evet alamıyorlar. Bence bu, Çin’i onlar için gerçekten gerekli olmayan bir tartışmada görmeye devam edeceğimiz anlamına geliyor.”

Ayrıca Xi Jinping’in Putin’i kötü gösterebilecek bir şey yapmak istemediğini ifade etti.

Çin, Birleşmiş Milletler oylamasında da çekimser kalarak belli ettiği gibi Rusya’yı kınamaktan kaçındı. Aynı zamanda Rusya’nın Ukrayna’ya yönelik saldırısını “işgal” olarak adlandırmayı reddetti.

Çin Çekimser
KAYNAK: The UN General Assembly (UNGA)

Çin: Rusya-Ukrayna Krizinde Tarihin Doğru Tarafındayız

Cumartesi günü, Çin devlet medyası Çin Devlet Danışmanı ve Dışişleri Bakanı Wang Yi’nin Çin’in Ukrayna krizi konusunda tarihin doğru tarafında olduğunu ve zamanın bunu kanıtlayacağını söylediğini yazdı.

Buna göre Wang Yi; “Her zaman barışı korumak ve savaşa karşı çıkmaktan yana olduk, Pekin, duruma ilişkin kendi değerlendirmesini nesnel ve adil bir şekilde yapacaktır” dedi.

Herhangi bir dış zorlama veya baskıyı asla kabul etmeyeceklerini ayrıca Çin’e yönelik her türlü asılsız suçlama veya şüpheye karşı çıkacaklarını dile getirdi.

Kennedy, bu durumla ilgili olarak; “Dışişleri Bakanı Wang Yi, Çin politikasının olabildiğince açık olduğunu söyledi. Çamurlu su kadar berrak. Gerçekten yapmaları gereken şey, bu konuda kesin bir pozisyon almak” dedi.

Çin’in nüfuzunu kullanması gerektiğini savunan uzman, Rusya’ya müzakere masasına oturması, güçlerini geri çekmesi veya en azından ateşkesi kabul etmesi için baskı yapması gerektiğini söyledi.

Daha önce görüş bildiren başka bir uzman da benzer şekilde Çin’in Rusya üzerinde etkisini kullanması gerektiğini belirtmiş, Putin’i etkileyebilecek tek kişi olarak Xi’yi göstermişti.

Öte yandan Kennedy, Çinlilerin gerçek bir çıkmazda olduğunu düşündüğünü belirtti. Çünkü savaş alanında nasıl sonuçlanacağına bakılmaksızın, Putin’in kaybettiğini ve Rusya’nın kaybedeceğini öngördü. Bunun Pekin’in Moskova ile “sınırsız dost” konumunu öngörülebilir gelecekte test edebileceğini ekledi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu