Yatırım yapmaya başla!

Çin Telekomünikasyon Sektörü COVID-19’a Rağmen Gücünü Koruyor

Yayımlanan yeni bir rapor, Corona virüsünün Çin’deki telekomünikasyon sektörü üzerindeki etkilerini ortaya koydu.
Çin Telekomünikasyon Sektörü COVID-19’a Rağmen Gücünü Koruyor

Corona virüsü başta sağlık sektörü olmak üzere ekonomi, teknoloji ve daha pek çok faal alanı fazlasıyla olumsuz etkilemiş durumda. Günümüzde insanların başlıca iletişim aracı olan akıllı telefon pazarı ve telekomünikasyon sektörü salgın gölgesinde faaliyetlerini sürdürüyor. Apple, Samsung, Huawei, Xiaomi gibi akıllı telefon üreticilerinin satışları salgın nedeniyle düşüş trendinde.

Bunun yanı sıra akıllı telefon kullanımında büyük bir artış söz konusu. Geçtiğimiz günlerde ortaya çıkan raporlar akıllı telefon pazarında büyük bir daralmanın olduğunu ortaya koymuştu. Uzmanlar COVID-19 etkisiyle akıllı telefon pazarını daha kötü günlerin beklediğinin altını çiziyor. Salgının ortaya çıktığı ülke olan Çin’de telekomünikasyon sektöründe yaşananlara dair yeni bir rapor ortaya çıktı.

Son günlerde Corona virüsü Çin’de kontrol altına alınmaya başladı ve hayat normale dönmeye başlıyor. Çin devletinin resmi telekomünikasyon şirketi China Mobile, sektörde yaşanan son gelişmelere dair açıklamalarda bulundu. Yayımlanan raporda telefon satışlarında ciddi bir düşüş beklenmediğine dikkat çekildi.

Telekom Hizmetleri Büyüyor

Telekom Hizmetleri Büyüyor

China Mobile’ın salgın nedeniyle yılın ilk çeyrek gelirlerinde yüzde 2 oranında düşüş yaşandı. Bu da 25 milyar dolara varan bir düşüş yaşandığını gösteriyor. Kurumun kar oranında ise yüzde 0.8’lik bir düşüş yaşandı ve 3.32 milyar dolar düşüş kaydedildi. Sektörün içerisindeki gelir ve kar oranlarındaki düşüşe rağmen, sağlanan hizmetlerin büyümesi ise raporun dikkat çeken tarafı. Buna göre ülkedeki telekom hizmetlerinde yüzde 1.8 oranında bir yükselme gerçekleşti.

Chine Mobile verilerine göre akıllı telefon satışı için yapılan sözleşmelerde ve nesnelerin interneti tabanlı projelerde yüzde 34.9’luk bir düşüş görülüyor. Diğer yandan cihaz kullanımında da büyük bir artış görülüyor. Rapora göre ülkedeki SMS kullanımında yüzde 45.4’e varan bir artış yaşandı. İnternet kullanımında da artış yaşandığı belirtilen raporda, aylık yüzde 43.4 oranında bir yükseliş olduğu belirtiliyor. Çin’de kullanıcı başında veri kullanımı 8.3 GB olarak hesaplandı.

China Mobile toplam müşteri sayısında yüzde 3.9 oranında düşüş olduğunu, bunun yanı sıra mobil ağlarda toplanan ses verisinde yüzde 13.6 azalma olduğunu açıkladı. Şirket başkanı Yang Jie konuyla ilgili yaptığı açıklamada salgının yılın ilk çeyreğinde toplumu ve ekonomiyi etkilediğini, bu süreçte güvenilir bir iletişim sağlamak adına gerekli kontrolleri sağlamak adına adımlar attıklarını söyledi.

Şirket ayrıca gelecekteki 5G maliyetlerinin azaltılması ve verimliliğin artırılması için yeni gelir kaynakları geliştireceğini açıkladı. Açıklamada ayrıca raporun henüz denetlenmemiş olduğuna ve bu nedenle yatırımcılara hisse alırken dikkatli olmaları gerektiği söylendi

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.


Okur Yorumları

Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Teknoloji kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum