Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Çin Telefon Dinlemelerini Engelleyen Kuantum Tabanlı Sistem Geliştirdi

China Telecom üçüncü kişilerin telefon görüşmelerini dinlemesini engelleyen kuantum iletişim ağını kullanıma sundu.
Çin Telefon Dinlemelerini Engelleyen Kuantum Tabanlı Sistem Geliştirdi
Yorum

Gelişen teknoloji ile beraber iletişim hayatımızda daha önemli bir rol oynamaya başladı. Akıllı telefonların yaygınlaşması sayesinde insanlar farklı şekillerde birbirleri ile iletişime geçebiliyor. Sektörün önde gelen şirketleri yaptıkları yaptırımlar ile bu teknolojiyi daha işlevsel ve güvenli hale getirmek adına çalışmalar yürütüyor.

Son olarak Çin’in önde gelen telekomünikasyon şirketlerinden China Telecom, kablosuz iletişimde çığır açacak bir teknoloji geliştirdi. Sınırlı sayıda kişi üzerinde denenen sistem, telefon görüşmelerinin üçüncü kişiler tarafından dinlemesinin önüne geçiyor. Kuantum şifrelemeli görüşme hizmeti olarak duyurulan bu teknoloji, özel bir SIM kart ve mobil uygulama aracılığı ile üst düzey güvenliğe sahip görüşme imkanı sunuyor.

Kuantum teknolojisinin geliştirme yarışı hem geleneksel şifrelemeyi tehdit edebilir hem de daha güvenli kriptografi biçimlerine yol açabileceği belirtiliyor. Sistem ilk etapta Çin’in Anhui eyaletinde bazı kullanıcılar üzerinde test edilmeye başandı.

Çin Kuantum Şifreleme Teknolojisini Test Ediyor

Çin Kuantum Şifreleme Teknolojisini Test Ediyor

Kullanıcıların bu hizmetten yararlanması için China Telecom’dan özel bir SIM kart sahibi olması gerekiyor. Sonrasında ise bu kartın takılı olduğu telefona yine şirket tarafından geliştirilen ‘Kuantum Güvenli Arama’ uygulaması yüklenmeli. Şirket henüz bu sistemin fiyatına dair bir açıklama yapmadı. Bugüne kadar kullanılan geleneksel görüşmelerin çeşitli yöntemler ile kırıldığı ve görüşmelerin üçüncü kişiler tarafından dinlendiği biliniyor.

Kuantum şifreleme teknolojisi ise herhangi bir girişim anında kullanıcıyı uyarıyor. Bu da dinleme ihtimalini ortadan kaldırıyor. Görüşmeler uçtan uca şifreleme teknolojisi ile korunuyor. Bilindiği üzere popüler mesajlaşma platformları olan WhatsApp, Telegram ve Messenger gibi servisler bu teknoloji ile kullanıcıların güvenliğini sağlıyor.

Bu hareket, Çin’in yapay zeka ve 5G gibi bir alan olan kuantum bilişimle ilgili her şeye olan bağlılığını sergileyen en son hamle olarak karşımıza çıkıyor. Ayrıca Çin’in bu teknolojisinin ticari gerilim yaşadığı ABD’ye karşı önemli bir hamle olarak değerlendiriliyor. Şirket ayrıca bu sistemin şu an için sadece Android cihazlarda kullanılabildiğini belirtiyor.

Görüşmeler Gizlilik Odaklı Olacak

Görüşmeler Gizlilik Odaklı Olacak

Yeni China Telecom hizmeti kullanıcılar için bir kuantum telefon görüşmesi başlatmak için iki gizli anahtar oluşturacaktır. Bunlar, arayanın kimliğini ve aramanın bilgilerini doğrulamak için kullanılır ve uçtan uca şifreleme sağlayacak. Çinli bilim insanları 4.600 km mesafede kuantum anahtar dağıtımı yapmak için 700’ü aşkın fiber optiği iki yerden uydu ile birleştirdi.

Hizmet geçtiğimiz Kasım ayında China Telecom ve kuantum telekom şirketi QuantumCTek Group tarafından kurulan bir ortak girişim tarafından geliştirildi. China Telecom’un yönetici direktörü Liu Guiqing, şirketin beş yıl içinde 10 milyondan fazla mobil kullanıcıya kuantum güvenli aramalar sağlamayı hedeflediğini söyledi.

ABD, Avrupa Birliği ve İngiltere’nin son yıllarda kendi planlarını yayınlamasıyla diğer ülkeler de kuantum bilimi ve teknolojisinde söz sahibi olmak istiyor. Güney Koreli teknoloji devi Samsung, geçtiğimiz yılın Mayıs ayında ekstra bir güvenlik katmanı olarak kuantum yonga seti içeren bir 5G destekli akıllı telefon piyasaya sürmüştü.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu