Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Daha Fazla Çin Tarifesi ABD’yi “Trump Resesyonuna” Sürükleyebilir

Washington'ın Pekin'e daha fazla tarife uygulaması nedeniyle ABD'de "Trump resesyonu" yaşanabileceği yorumu yapıldı.
Daha Fazla Çin Tarifesi ABD’yi “Trump Resesyonuna” Sürükleyebilir
Yorum

ABD merkezli bir ticaret organizasyonunun başkanı ve CEO’su yaptığı açıklamada, Washington’un milyarlarca dolar değerinde Çin malına yeni tarifeler getirme tehdidinin ardından Amerikan ekonomisinin Trump resesyonu yaşayabileceğini söyledi. Şanghay’daki CES Asya teknoloji konferansında konuşan CEO dikkat çeken yorumlarda bulundu.

Tüketici Teknolojileri Birliği’nden Gary Shapiro, tarifeleri ekonomik bir engel olarak nitelendirdi.

Gary Shapiro Tarife YorumuShapiro, Washington’un Pekin ile olan ticari anlaşmazlığını çözmesine yardımcı olmak için iyi bir stratejisi olmadığını da sözlerine ekledi. ABD Başkanı Donald Trump’ın sert tarife yaklaşımının Beyaz Saray dışındaki ekonomistler tarafından geniş çapta yapılmadığına dikkat çekerek, “Vergiler tüketicilere zarar veriyor, Amerikan şirketlerine zarar verdiler,” dedi.

Pekin ve Washington giderek daha agresif bir ticaret anlaşmazlığında kilitlenmeye devam ettikleri için bazı iktisatçılar, Çin mallarına uygulanan tarifelerin nihayetinde geri tepebileceğini ve ABD ekonomisini resesyona sokabileceğini söylüyorlar. ABD Hazine Bakanı Steven Mnuchin, Mayıs ayındaki bu endişelere ve beklenenden daha kötü gelen iş verilerine rağmen ABD ekonomisinin iyi olduğunu vurguladı.

Mnuchin, ABD ekonomisinin hala dünyanın parlak noktası olduğunu ve ekonomik bir kriz için işaret olmadığını belirtti.

Mnuchin ABD Ekonomisi ParlakPazartesi günü Trump’ın tarife tehditlerini yinelemesinin ardından ABD Ticaret Odası’nın uluslararası ilişkiler sorumlusu Myron Brilliant, Trump’ın tarifeleri bir silah gibi kullanmasının ABD ekonomisine zarar verdiğini ve ticaret ortaklarıyla belirsizlik yarattığını ifade etti.

Trump, Çin Devlet Başkanı Xi Jinping’in Japonya’daki G-20 toplantısına katılmaması durumunda, Pekin’e tarife tehdidinde bulundu. G-20 Liderler Zirvesi’nde Trump ile Xi’nin bir araya gelerek bir orta yol bulmalarına yönelik beklentiler oluşmuştu. Ama bu son yorum sonrasında beklentilerde bir miktar kırılma yaşanmasına neden oldu.

Huawei yasağına değinen Shapiro’ya göre; teknoloji alanındaki kısıtlayıcı önlemler kontrol dışı olabilirler.

Shapiro Huawei Yasağı YorumuShapiro, bu konunun hem tüketicilerin hem de ABD çip şirketlerinin ezilmesine neden olabileceğini de sözlerine getirdi. Shapiro’ya göre; Huawei’nin kara listeye alınması, Çin’i yalnızca dünyanın geri kalanına daha fazla kapanmaya zorlamakla kalmayacak aynı zamanda ABD’nin teknoloji pazarında dünya liderliğini sürdürmesini de engelleyecek.

Shapiro, “Biz büyük Amerikan çip şirketlerinin ürünlerini tüm dünyaya satmaya hazırız. Gerçek şu ki, ABD politikası gerçekten Çin’i her şeyi kendi başına yapmaya zorluyor olabilir ve yalnızca Çin’in çevresine duvarlar koymakla kalmıyor, aynı zamanda ABD’nin çevresine ekonomik bir engel örüyoruz,” dedi.

Shapiro, “ABD; ilerlemek ve yenilikçi olmak, dünya liderliğini sürdürmek istiyorsa dünya pazarında olmalıyız,” ifadelerini kullandı.

ABD Dünya Liderliği YorumuDünyanın en büyük iki ekonomisi arasındaki gerginlikler arttıkça, uzmanlar küresel internet alanındaki çatallaşmanın giderek daha muhtemel olduğu söyleniyor. Shapiro, teknolojideki standartların iki ayrı yola doğru gitme ihtimalinden bahsederek, “Elektrikte, dünyanın farklı bölgelerinde farklı prizler görüyoruz. Çin’in etrafında internet erişimi açısından ekonomik bir engel var,” dedi.

Ancak Shapiro; ABD, Avrupa, Kanada, Avustralya ve Yeni Zelanda gibi ülkelerin kendilerini birleştirecek bir kültürel bağ paylaştığına inandığını dile getirdi. CEO, “Çin’in iyi bir stratejisi var, onları besliyorlar, iyi şeyler yapıyorlar. Ama gerçek şu ki bu çok dar görüşlü bir strateji. Bu Amerikalı olarak istediğim bir şey değil,” dedi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu