Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Çin’in Sincan Bölgesinde Madencilik Faaliyetleri Kademeli Olarak Başlıyor

Hafta sonu yaşanan elektrik kesintisi Bitcoin’de sert düşüşe neden olmuştu.
Çin’in Sincan Bölgesinde Madencilik Faaliyetleri Kademeli Olarak Başlıyor
Son Güncelleme: 
Yorum

Çin, Bitcoin madencilik çiftlikleri açısından dünyanın merkezi konumunda. Geçtiğimiz hafta Sincan bölgesinde bir tesiste elektrik kesintisi yaşanmış ve hash oranlarının adeta dibi görmesine neden olmuştu. Aynı zaman diliminde BTC 60.000 dolardan 50.000 dolar seviyesine kadar gerilemişti.

Gelen son haberler bölgedeki madencilik faaliyetlerinin kademeli olarak yeniden başladığı yönünde. Bu sayede kayıp olan hash oranlarının yeniden kazanılması hedefleniyor. Bölgedeki tüm tesisler olmasa da, bazılarının bugünden itibaren yeniden faaliyete geçtiği belirtiliyor.

Kömür Kazaları Çiftliklere Zarar Veriyor

Kömür Kazaları Çiftliklere Zarar Veriyor

Sincan geniş bir bölge olduğu için, yeniden başlama süreci, son kömür madeni kazalarından önce görülen seviyeye tam olarak ulaşmadan önce kademeli olarak gerçekleşiyor. Çinli madencilik şirketlerinden birinde eski müdür Thomas Heller, Sincan’da bugünden itibaren madencilik çiftlerinin aktifleştirildiğini söyledi.

Son dönemde Çin’in Xinjiang, Shanxi ve Guizhou vilayetlerinde meydana gelen ciddi kömür madeni kazalarının ardından hükümetin yerel kömüre dayalı elektrik santrallerini güvenlik önlemlerinin teftişlerini yürütmek üzere harekete geçtiği bildirildi. Bölgede yaşanan kömür kazaları ve beraberinde elektrik kesintisi, madencilik merkezlerinin kötü etkilenmesine neden oldu.

Yerel çiftlik operatörleri geçen hafta, denetim sürecinin yaklaşık bir hafta içinde tamamlanmasını beklediklerini açıklamıştı. 16 Nisan’da gerçekleşen kesintis sonrasında Bitcoin üç günlük hareketli karma oranı %16 azaldı. Haftalık hareketli ortalama düşüşü ise %20’ye kadar yükseldi.

Çin’in uzun süredir faaliyet gösteren Bitcoin cüzdanı ve madenci firmalarından biri olan Bixin’de denizaşırı ticarete başkanlık eden Mustafa Yilham, bu verilerin ülkedeki hash oranı hakimiyetinin önceki yıllara göre önemli ölçüde azaldığını belirtti. Diğer yandan toplu elektrik kesintilerinin Sincan madencilerine önemli bir fırsat maliyeti yarattığı kaydedildi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu