Yatırım yapmaya başla!

Yurt Dışından E-Ticaret Hizmeti Veren Çin Merkezli Sitelere Vergi Uygulaması Geliyor!

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, yaptığı açıklama ile Alibaba, Gearbest ve Aliexpress gibi yurt dışı kaynaklı web sitelerinden alınan ürünlere vergi getirileceğini ifade etti.
Yurt Dışından E-Ticaret Hizmeti Veren Çin Merkezli Sitelere Vergi Uygulaması Geliyor!

Bilindiği üzere ülkemizde çok sayıda kullanıcı yurt dışından alışveriş yapıyor. Özellikle belli başlı e-ticaret siteleri üzerinden yapılan alışverişler, tüketiciye fiyat anlamında büyük avantaj sağlıyor. Bu siteler üzerinden yapılan alışverişlerde herhangi bir vergi uygulaması olmaması tüketicinin ilgisinin buraya dönmesine neden oluyor.

Bilindiği üzere sektörde özellikle Çin üzerinden faaliyet gösteren Alibaba, Gearbest ve Aliexpress gibi şirketler oldukça popüler. Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, bugün yaptığı açıklamasında bu e-ticaret sitelerine vergi uygulaması getirmek için çalışma başlattıklarını ifade etti.

Çinli E-Ticaret Sitelerine Vergi Uygulaması

Çinli E-Ticaret Sitelerine Vergi Uygulaması

Bakan Albayrak, e-ticaret sektörüne yönelik dijital vergilendirme çalışmaları yürüttüklerini belirterek, vergide suistimalin önüne geçmek istediklerini ve yurt dışı alışveriş siteleri için vergil çalışmaları yapacaklarını duyurarak bu sitelerden alışveriş yapan kullanıcıları üzecek açıklamalarda bulundu.

Yurt dışından zarfların içinde gelen ve gümrüğe takılmayan ürünlere yönelik vergi yaptırımı ile açıklamalarda bulunan Albayrak, “Kendi yerli ekonomimizi desteklemek ve adımlar atmak zorundayız. Geçtiğimiz hafta Ticaret Bakanımız, Ulaştırma Bakanımız, gece 11-12’den 1-2’ye kadar toplantı yaptık. 26 milyon adet posta bir ülkeden geliyor. Posta dediğimiz mektup; 0-2 kilogram arası mektup olarak görülüyor. 0-2 kilogram arası mektup olarak görülüyorsa; herhalde o ülkeden gelen yazışmalardır. 26 milyon tane bir yıl içerisinde o ülkeden mektup gelmesi demek; Türkiye’de o kadar o dili konuşan yoktur herhalde düşüncesini bende oluşturdu. Nasıl yazışmışlar? Şunları bir inceleyelim dedim. Dün ilk görüntüleri attılar. Allah Allah o incecik zarflardan neler çıkıyor neler.” diye konuştu.

Yurt dışındaki E-ticaret sitelerinden gelen ürünlere yönelik vergilendirmeyle ilgili çalışmaların bu yıl içerisinde tamamlanacağını belirten Bakan Albayrak, “Vergi nerede? Yok. Ee aynısını Türkiye’de üreten üreticim vergi ödüyor, dükkan kirası ödüyor, SGK primi ödüyor. Hop oradan zarf içerisinde geliyor, vergi yok, yasallık yok. Tüm dünyayı tehdit eden ticaretteki bu durumları da göz önünde bulunduracak bir şekilde bu yıl içerisinde çok güçlü refleksler vereceğiz.” açıklamasında bulundu.

Tüketicilerin Amazon’dan yaptığı alışverişlerde halihazırda gümrük vergisi uygulanıyor. Yapılan alışverişte sepet tutarı 22 euroyu aştığında otomatik olarak vergi ekleniyor. Ancak Alibaba, Aliexpress ve Gearbest gibi Çinli e-Ticaret sitelerinde böyle bir yaptırım söz konusu değil. Yapılacak olan düzenleme ile bu sitelere de vergi uygulaması başlamış olacak.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum