Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Çin Merkez Bankası Ekonomik Büyümeye Odaklı Yeni Politikalar Oluşturacak

Çin, koronavirüste ikinci dalga endişesi ile sarsılırken ülkenin merkez bankasından ekonomik büyümeyi destekleyecek yeni adımlar geliyor.
Çin Merkez Bankası Ekonomik Büyümeye Odaklı Yeni Politikalar Oluşturacak
Son Güncelleme: 
Yorum

İlk olarak Çin’in Wuhan kentinden yayılan salgın, dünya genelinde 4 milyon 210 bin vakaya ulaştı. 284 binin üzerinde insan ise hayatını kaybetti.

Çin, çok fazla kayıp vermeden salgının etkilerini azaltmayı başardı, fakat dünyanın neredeyse tamamına sıçrayan hastalıkta diğer ülkeler o kadar şanslı olamadı. Çin’de tehlike tam bitti derken, bugün ülkede son 24 saatte 17 yeni vaka ve 10 Mayıs günü de 14 yeni vaka tespit edildiği öğrenildi.

Ülkede vaka artış sayılarının iki basamaklılara çıkması “ikinci dalga” paniklerine neden oldu. Çünkü bu, ülkenin yeni normal hayatına geçtiği 7 Nisan’dan bu yana görülen il topluluk içi enfekte kaydıydı.

Çinli yetkililer dahi bu yıl için büyüme hedefinden uzak dururken, dünyanın en güçlü ekonomisinin merkez bankasının desteğine ihtiyacı var.

Çin Merkez Bankası DestekHiç şüphesiz pandemiyle sarsılmayan tek bir ekonomi bile yokken Çin de durumdan en az yara ile kurtulabilmek için desteğe ihtiyaç duyuyor. Bloomberg’in haberine göre, Çin Merkez Bankası (PBOC), hiç hesapta olmayan ani bir ekonomik güçlüğe karşı yeni bir para politikası üzerinde duruyor.

Ülkenin GSYİH’sın %6,8 oranında gerilediği göz önüne alındığında, ekonominin daha çok desteğe ihtiyacı olabileceği düşünülüyor;

Çin Büyüme Tarihi Gerileme
Kaynak: Bloomberg

Pandeminin ekonomi üzerindeki etkilerini en aza indirmeyi amaçlayan bu hamle, ekonomik genişlemeye olanak tanıyacak biçimde olacak. PBOC tarafından yapılan açıklamada güçlü para politikaları taahhüt edilirken, devreye alınacak diğer önlemler hakkında kapsamlı bir bilgi verilmedi.

Banka, dün çeyreklik para politikası raporunu yayımlamıştı. Burada PBOC’un daha güçlü politika adımları atacağı ve ekonomik büyüme ile istihdama odaklanılacağı açıkça ifade edildi. Para politikasının ise daha ihtiyatlı olacağı ve likiditenin de uygun seviyelerde tutulacağı belirtildi.

Diğer taraftan ülkenin önde gelen politika yapıcıları, sert bir ekonomik daralma riskine ilişkin endişeleri yansıtıyor. PBOC ise her ne kadar ekonominin yanında olsa da teşvik uygulama konusunda daha sınırlı hamleler yapıyor.

Pekin’de Citic Securities Co. tahvil araştırma biriminin yöneticisi Ming Ming, şunları söyledi;

Ming Ming Çin YorumBu hafta içinde Çin,  Nisan ayına ait makro ekonomik göstergelerini açıklayacak. Açıklanacak veriler salgının etkilerinin daha net görülmesini sağlayacak.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu