Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Çin’in Kripto Para Madencilerini Kısıtlaması GPU Fiyatlarını Düşürdü

GPU fiyatlarında %5-10 arasında düşüş yaşandığı görülüyor.
Çin’in Kripto Para Madencilerini Kısıtlaması GPU Fiyatlarını Düşürdü
Son Güncelleme: 
Yorum

Kripto para madenciliğine yönelik artan ilgi, ekran kartlarında arz sıkıntısını ve stokların tükenmesine neden olmuştu. Bu durum beraberinde fiyatların da yükselmesine zemi hazırladı. Son dönemde Çin hükümetinin belirli eyaletlerde madenciliği yasaklanması, durumun tersine dönmesine neden oluyor.

Çin’in Sichuan eyaletinde kripto madenciliğini çökertmeye başladığı raporlarının ardından GPU fiyatları düşmeye başladı. Yeni gelen bilgiler, GPU’ların fiyatları, baskının ardından e-ticaret platformlarında üçte iki oranında düştü.

Stoklar Pandemi Öncesi Seviyeye Çıktı

Stoklar Pandemi Öncesi Seviyeye Çıktı

Yaşanan değişim küresel arz kıtlığı nedeniyle uzun süredir en yeni kartları satın almaktan mahrum kalan oyuncuları sevindiriyor. Ulusal Kalkınma ve Reform Komisyonunun Sichuan şubesi ve Sichuan Enerji Bürosu, geçtiğimiz günlerde kripto madenciliği operasyonlarını durdurmak için bir kararname yayınlamıştı.

Bölge, Çin’deki en büyük hidro-bazlı kripto madenciliği merkezlerinden biri konumunda ve büyük öneme sahip olmakta. Veriler donanım satışı yapan e-ticaret platformlarında GPU stoklarının pandemi öncesine geri döndüğünü ve fiyatların %5-10 aralığında düştüğünü gösteriyor.

2020 boyunca insanlar COVID-19 etkisiyle evden çalışmak zorunda kaldıkça, hızla artan talep nedeniyle GPU fiyatları astronomik boyutlara yükseldi. E-ticaret sitelerindeki kartların stokları kısa süre içerisinde tükendi.

Kripto paralara olan talep ve bunun sonucunda ortaya çıkan fiyat artışları, madencileri çılgınlığa girmek için en yeni kartları aramaya yöneltti. Bu durum nedeniyle Nvidia, GPU’ların kripto madenciliği için kullanımını sınırlamak için tasarlanmış “lite hash rate” olarak bilinen bir özellik geliştirmişti.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu | 2023/1Ç Kar/Zarar %31.81/68.19%