Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Çin Koronavirüs Vakalarında Gerçek Sayıyı Söylemediklerine Dair İddiaları Reddetti

ABD, Çin’in koronavirüs vaka ve ölü sayısını örtbas ettiğini belirten bir rapor ortaya koydu. Ancak Çin tarafından bu iddianın doğru olmadığı açıklaması geldi.
Çin Koronavirüs Vakalarında Gerçek Sayıyı Söylemediklerine Dair İddiaları Reddetti
Son Güncelleme: 
Yorum

İlk olarak Çin’in Wuhan kentinde ortaya çıkan Kovid-19 şu anda dünyada 1 milyona yakı kişiye bulaşmış durumda. Toplam can kaybı ise 47 bin 522 olarak rapor edildi. Salgın ilk olarak Çin’de başlamasına rağmen anakarada can kaybı 4 binin altında kaldı.

1,4 milyar nüfuslu ülkede bu kadar az ölümün gerçekleşmesi birçok kişi tarafından garipsendi, hatta tedavinin bulunduğu ve dünya ile paylaşılmadığına dair iddialar ortaya atılmıştı.

ABD İstihbarat Teşkilatı, Beyaz Saray’a gizli bir rapor yollayarak, Çin’in gerçek rakamları örtbas ettiğini ortaya çıkardı. Ancak Çin bu iddianın doğru olmadığını söyleyerek yalanladı.

ABD yetkililerine göre Çin koronavirüs vaka ve ölü sayısında şeffaf davranmıyor.

ABD Çin Koronavirüs İddiasıGizli bir rapor olduğu için ilgili kişilerin isimleri verilmese de Çin’in koronavirüs ile ilgili rapor sonuçlarında dürüst davranmadığı iddia ediliyor.

Resmi verilere göre 3200’ü Hubei eyaletinde olmak üzere Çin’de COVID-19 kaynaklı toplam can kaybı 3300 olarak belirtildi. Vaka sayısı ise 82.000 olarak açıklandı. ABD Başkanı Donald Trump Çin’in söz konusu verileri hafifletmiş olabileceğini ima etti.

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hua Chunying söz konusu raporu reddettiklerini açıkladı.

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hua ChunyingChunying, koronavirüsün geçen yılın sonunda ortaya çıkmasından bu yana tüm gelişmeleri kamuoyu ile paylaştıklarını ve son derece açık davrandıklarını söyledi.

ABD’nin hazırladığı raporu reddettiklerini belirterek, suçu üstlerine atmanın yollarını aradıklarını kaydetti. Kendilerinin gerçek rakamları örtbas ettikleri konusunda bir tartışma içinde olmak istemediklerini fakat maruz kaldıkları iftiraya mecburen cevap verdiklerini sözlerine ekledi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu