Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Piyasalar: Döviz, Altın, Borsa, Kriptolar RSS Interactive
Sponsorlu Yatırım yapmaya başla!

Çin Hükümeti Aralarında TripAdvisor’ın Olduğu 100’ü Aşkın Uygulamayı Yasakladı

Çin hükümeti TripAdvisor dahil olmak üzere 105 uygulamaya yönelik erişim engeli getirdi.
Çin Hükümeti Aralarında TripAdvisor’ın Olduğu 100’ü Aşkın Uygulamayı Yasakladı

Dünyanın en kalabalık nüfusuna sahip ülkesi Çin, dünya çapında hizmet veren dijital platformlara yönelik kısıtlayıcı politikası ile biliniyor. Ülkede Google, Facebook, Instagram ve Twitter gibi popüler servisler uzun zamandır yasaklanmış durumda.

Çin yönetimi bu kapsamda yasakladığı uygulamalara ve platformlara yenilerini eklemeye devam ediyor. Hükümet son olarak ABD merkezli seyahat platformu TripAdvisor olmak üzere 100’den fazla uygulamayı aniden kaldırma kararı aldı.

Çin Siber Uzay İdaresi, uygulamaların üç dijital yasadan birini veya birkaçını ihlal ettiğini, ancak her bir uygulama için ihlalin ana hatlarını vermeyi reddettiğini açıkladı. Hükümet uzun yıllardır kullanıcılar için zararlı olarak değerlendirdiği fuhuş, kumar ya da şiddet ile bağlantısını tespit ettiği platformları yasaklıyor. Son kararın da bu politika gereği uygulandığı belirtiliyor.

Çin Uygulamaları Kaldırmayı Sürdürüyor

Çin Uygulamaları Kaldırmayı Sürdürüyor

Çin yönetimi milyonlarca kullanıcıya temiz bir ekosistem sunmak istediğini belirtiyor. Bu kapsamda 5 Kasım’dan itibaren zararlı olduğu düşünülen uygulamalar sürekli yasaklanıyor. Son olarak 105 uygulamanın da bu şekilde yasaklandığı açıklandı. Yasaklanan uygulamaların büyük bölümü Çin merkezli firmalara ait. Ancak TripAdvisor’ın neden böyle bir yaptırım ile karşı karşıya kaldığı şu an için bilinmiyor.

Uzmanlar Çin hükümetinin almış olduğu bu kararlar ani de olsa şaşırtıcı olmadığını düşünüyor. Ülke uzun zamandır çevrimiçi düzenlemelere yönelik katı bir yaklaşıma sahip olmakta. Yaptırım uygulanan platformların nerede olduğuna ya da ne büyüklükte olduğuna bakılmıyor. TripAdvisor için bir geri adım atılıp atılmayacağı şu an için bilinmiyor.

Ancak Çin hükümetinin almış olduğu bu karardan, TripAdvisor özelinde geri adım atacağına yönelik yorumlar yapılıyor. 2018 yılında dev otel zinciri Marriott grubuna ait bir uygulama Çin’in bazı bölgelerinde engellenmişti. Ancak bir haftalık aradan sonra bu karardan geri adım atılmıştı. TripAdvisor için benzer bir hamle olup olmayacağını önümüzdeki günlerde göreceğiz.

Hükümet yetkilileri kaldırılan uygulamaların kullanıcılardan izinsiz veri topladığını ve bu nedenle engellendiğini belirtiyor. Çin’in bu hamlesinin ABD’ye karşı bir misilleme olduğu yorumları da yapılıyor. Bilindiği üzere Trump yönetimi Çin merkezli TikTok ve WeChat’e yönelik attığı adımlar ile Çin’in tepkisini çekmişti.Sponsorlu Yatırım yapmaya hemen başla!
#Teknoloji kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSponsorlu
SAT
AL
Sponsorlu
Sponsorlu
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum