Yatırım yapmaya başla!

Çin Hükümeti Son Dönemde Yaygınlaşan Deepfake Videolar için Harekete Geçti

Son günlerde sıkça yaygınlaşan Deepfake videolar sahte haberlere önlem almak amacıyla Çin tarafından yasaklandı.
Çin Hükümeti Son Dönemde Yaygınlaşan Deepfake Videolar için Harekete Geçti

Teknolojinin hızla gelişmesi ile beraber pek çok yenilik hayatımıza giriyor. Sosyal medya uygulamalarının da etkisiyle bu etkileşim en üst seviyeye çıkmış durumda. Yapay zekaya yapılan yatırımlar ise ses getiren içerikler geliştiriliyor. Bu içerikler arasında son dönemde deepfake adı verilen videolar büyük ilgi görüyor.

İnsanların yüzün alan ve farklı videolar üzerinde gösteren bu içeriklerde yaşanan artış bir sorun haline gelmiş görünüyor. Pek çok ülkenin Deepfake adı verilen bu videoların yasaklanması için girişimde bulunduğu biliniyor.

Geçtiğimiz günlerde mikro blog sitesi Twitter deepfake içerikler ile mücadele etmek için kullanıcılardan geri bildirim beklediğini açıklamıştı. Bu ülkelerin arasında son olarak Çin de katıldı. Ülkede halihazırda pek çok internet platformu ve sosyal medya uygulaması yasaklı. Deepfake videoların sahte haberlerin yayılmasına zemin hazırladığı sebep gösteriliyor.

Çin, Deepfake Videoları Yasaklıyor

Çin, Deepfake Videoları Yasaklıyor

Günümüzde internet ortamında sahte haberle mücadele artarak devam ediyor. Deepfake adı verilen bu videolar ise asılsız paylaşım ve sahte içeriklere konu olmaya başladı. Pek çok ünlü kişinin yüzleri olmaması gereken şekilde kullanıldı ve bu durum tüm çevrelerin tepkisini çekiyor. Çin yönetimi bu içeriklerin sahte haberlerin yayılmasını kolaylaştırdığını belirtiyor. Bu sebeple ülkede bu videoları barındıran internet platformlarının engelleneceği açıklandı.

Alınan karar 1 Ocak 2020 tarihinden itibaren uygulamaya konacak ve bu tarihten itibaren hiçbir dijital platformda deepfake adı verilen içeriklerin paylaşılmasına izin verilmeyecek. Çin’in yasaklama kararı oldukça geniş kapsamlı görünüyor. Bu ideoların oluşturulmasını sağlayan pek çok uygulama mevcut. Çin yönetimi içeriklerin üretilmesini engellemek amacıyla ilgili uygulamaları da yasaklamaya hazırlanıyor.

Hükümet yetkilileri deepfake tarzındaki videoların çok büyük boyutlarda sorunlar yaratabileceğini belirtiyor. Bu sorunların önüne geçmek adına yaptırım kararı alan ilk ülke ise Çin değil. Daha önce ABD’nin Kaliforniya eyaletinde de benzer bir karar alındı ve deepfake videolara engel getirilmişti. Önümüzdeki süreçte başka ülkelerin de bu içeriklere yönelik sert yaptırımlar alabileceği belirtiliyor.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Teknoloji kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum