Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Çin Covid-19 Nedeniyle Hayatını Kaybedenler için 1 Günlük Ulusal Yas İlan Etti

Çin’de koronavirüs nedeniyle hayatını kaybedenler için 4 Nisan ulusal yas ilan edilirken, 3 dakikalık saygı duruşu yapıldı.
Çin Covid-19 Nedeniyle Hayatını Kaybedenler için 1 Günlük Ulusal Yas İlan Etti
Son Güncelleme: 
Yorum

2019 yılının Aralık ayında Çin anakarasının Hubei eyaletinde ortaya çıkan koronavirüs salgınında 3 bini aşkın insan yaşamını kaybetti. Söz konusu can kayıplarının %75’i salgının sıfır noktası olan bu Wuhan kentinde meydana geldi.

Çin’den bütün dünyaya yayılarak 59 bin kişinin ölmesine sebep olan Kovid-19 vakası her geçen gün tırmanarak büyüyor. Çin’de yeni asemptomatik vakalar görülmeye başlasa da son 1-2 hafta içerisinde neredeyse hiç yeni vakanın bildirilmemesi ile karantina uygulaması sona erdi. Ülkede 4 Nisan Cumartesi günü koronavirüs nedeniyle hayatını kaybedenler için yas tutuldu.

Çin Covid-19 nedeniyle hayatını kaybedenler için tüm ülkede ulusal bayrağını yarıya indirdi.

Çin Ulusal YasYerel saatle sabah 10:00 sularında bütün doktorlar, tıbbi çalışanlar, trafikteki araçlar, trenler, gemiler, sokaktaki insanlar olmak üzere 3 dakikalık saygı duruşu gerçekleşti. Sessizliğin hakim olduğu dakikalarda arabalardan ve gemilerden siren sesleri yükseldi.

Ülke bayrağı yarıya indirilirken, hayatını kaybeden binlerce kişi anısına Qingming mezar süpürme festivalinin başlamasıyla her türlü eğlence aktivitesi de iptal edildi. Salgınla mücadele ederken hayatını kaybeden genç doktor Li Wenliang, hükümet tarafından onurlandırıldı.

Wuhan’da haftalarca süren karantina süresi boyunca gönüllü olarak çalışan 27 yaşındaki Gui Yihong da takdir edildi. Yihong mücadele sürecine ilişkin “Tanık olmak zorundaydım. Son 80 gün boyunca yaşam ve ölüm arasında savaşmıştık ve sonunda zafer kazandık. Gelmek hiç de kolay olmadı. ” dedi.

Normalde milyonlarca insanın ailelerinin mezarlarını ziyaret ettiği Çin mezar süpürme günü 30 Nisan’a kadar yasaklandı.

Mezar Süpürme YasaklandıMezar süpürme günü Çin ay yeni yılı takviminde en önemli tarihlerden biri olarak nitelendiriliyor. Salgının kontrol altına alındığı şu günlerde hükümet bu geleneksel aktivitenin yapılmamasını uygun gördü.

Evlerinde oturan insanlara mezarlık personellerinin çalışmalarını internet hizmetlerini kullanarak izlemeleri tavsiyesinde bulunuldu. Ulusal yas ilan edilmesiyle Çinli oyun devi Tencent, tüm çevrimiçi oyunları Cumartesi günü askıya aldı. Ulusal Sağlık Komisyonu an itibarıyla 19’u yeni olmak üzere 81.639 vaka olduğunu ve bunların 18’inin yurt dışı kaynaklı olduğunu açıkladı.

Hiçbir belirti vermeyen asemptomatik vakalar görülmeye başlansa da bunların pozitif vaka olarak sayılmadığı bilgisi paylaşıldı. Öte yandan bulaştırıcı olma özelliğinden dolayı ikinci bir salgın dalgası başlatabileceği konusunda uyarılar yapılıyor.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu