Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Çin Birinci Aşama Anlaşmaya Rağmen ABD’den Yeterli Alım Yapmıyor

Çin'in birinci aşama ticaret anlaşması kapsamında belirtilen düzeyde ABD malları satın almadığı görülüyor.
Çin Birinci Aşama Anlaşmaya Rağmen ABD’den Yeterli Alım Yapmıyor
Son Güncelleme: 
Yorum

ABD ile Çin arasındaki ticaret savaşı, bu yılın başlarında imzalanan birinci aşama ticaret anlaşmasıyla bir miktar sakinlemişti. Ancak Çin’in buna uymadığına yönelik birkaç itiraz geldikten sonra yeni bir araştırma da yeteri kadar ABD malı satın almadığını gösterdi.

Peterson Uluslararası Ekonomi Enstitüsü tarafından derlenen verilere göre; Pekin, Amerikan mallarına yönelik taahhütlerini karşılamaktan çok uzak.
ABD'nin Çin'e İhracatı - Gerçekleşen ve Taahhüt Edilen Düzeyler
Kaynak: PIIE

PIIE verilerine göre; ABD ve Çin birinci aşama ticaret anlaşmasını imzaladıktan sonra yaklaşık 1 yıl sonra Pekin ABD mallarından hala uzak duruyor. Ocak ayında imzalanan birinci aşama ticaret anlaşması, dünyanın en büyük iki ekonomisi arasında 2018’de başlayan bir tarife savaşını duraklattı.

Anlaşmanın en önemli parçası, Çin’in 2017’deki satın almalarının yanı sıra iki yıl içinde ABD mal ve hizmetlerinden en az 200 milyar dolar daha satın alma taahhüdüydü. Bazı uzmanlar, Çin’in ek ABD mallarından çok daha fazlasını almasının gerçekçi olmadığını söylemişti. Covid-19 salgını, Çin’in ithalat talebinin düşmesine neden olduğu için bu yükümlülüğün karşılanması daha da zorlaştı.

En son ABD ticaret verilerine atıfta bulunan PIIE, Çin’in bu yıl Ocak ve Kasım ayları arasında 82 milyar dolarlık ABD malı satın aldığını söyledi. Tüm yıl için hedeflenen alım ise 159 milyar dolardı ve şimdiye kadar gerçekleşen bunun yarısından biraz fazla bulunuyor.

Mal türlerine göre ayrılan veriler, Çin’in 11 ay içinde tüm ürün kategorilerini satın almalarının üzerinde mutabık kalınan tam yıllık taahhüdün çok gerisinde olduğunu gösteriyor.
ABD'nin Çin'e İhracatı - Kategorilere Göre Düzeyler
Kaynak: PIIE

Washington merkezli kuruluşun verilerine göre; Çin, ABD enerji ürünlerini satın alma konusunda en az ilerlemeyi gerçekleştirdi. Hedeflenen tarımsal mal miktarını karşılamaya en yakın konumda bulunuyor. PIIE, Çin’in anlaşma kapsamında kabul edilen ABD hizmetlerini takip etmemektedir. Çünkü bu veriler aylık raporlanmıyor.

ABD-Çin bağları, Başkan Donald Trump döneminde kötüleşti. Ticaret savaşı, milyarlarca dolar değerindeki mala tarifeler uygulanmasına neden oldu. İki ülke teknoloji, Covid-19 kökeni ve Çin’in Hong Kong’da yeni bir ulusal güvenlik yasası çıkarması konusunda da çatıştı.

Önümüzdeki ay göreve başlayacak olan Joe Biden, Trump yönetiminin Çin’e uyguladığı tarifeleri hemen kaldırmayacağını söyledi. Öncelikle birinci aşama ticaret anlaşmasının tam bir incelemesini yapmak ve Çin konusunda tutarlı bir strateji geliştirmek için ABD müttefiklerine danışmak istediğini ifade etti.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu