Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Çin Bakanlık Yetkilisi, ABD’nin Ticaret Görüşmelerinde Zorbalık Ettiğini Söyledi

Çin Ticaret Bakanlığı yetkilisi, ABD'nin ticaret görüşmelerinde zorbalık ettiğini söyleyerek dikkatleri üzerine çekti.
Çin Bakanlık Yetkilisi, ABD’nin Ticaret Görüşmelerinde Zorbalık Ettiğini Söyledi
Yorum

Çin’in haber ajansı Xinhua’ya göre; Başkan Donald Trump ve ABD, zorbalık ile ticari görüşmeleri artırdı. Çin Ticaret Bakanlığı sözcüsü Gao Feng, Çin-ABD üst düzey ekonomik ve ticari istişarelerinin 11. turunda açık ve yapıcı bir iletişim kurduklarını, ancak ABD’nin tek taraflı olarak ticari anlaşmazlıkları artırmasının ve müzakerelerin aksamasına neden olmasının üzücü olduğunu söyledi.

Gao, Çin’in yanıt vermeye zorlanacağını belirtirken, tarifeleri artırmanın ticari sürtüşmeye bir çözüm olmadığına inanıyor.

Gao Feng Zorbalık YorumuABD ve Çin bir yıldan fazla bir süredir ticari bir anlaşmazlık içinde bulunuyorlar, ancak ticaret savaşı Mayıs ayının başından bu yana artış gösterdi. Trump, geçen Cuma günü 200 milyar dolarlık Çin malına uygulanan gümrük vergilerini artırdı ve Çin de 1 Haziran’da 60 milyar dolarlık ABD malına vergileri artırdı.

Yatırımcılar, Trump’ın 300 milyar dolarlık Çin malı üzerinde ek vergi talep etmek tehdidinde bulunduğundan, potansiyel yeni tarifelere destek veriyorlar. Gao ise tarifeleri artırmanın bir çözüm olmadığını belirtiyor. Gao, “ABD tarafını, her iki ülkedeki işletmelere ve tüketicilere daha büyük zarar vermekten ve küresel ekonomiyi sürüklemekten kaçınmak için en kısa zamanda yanlışlıkları düzeltmeye çağırıyoruz,” dedi.

ABD, Pazartesi günü yaklaşık 300 milyar dolar tutarında Çin malı için ilave tarifelerin artırılması için prosedürü başlattı.

Yeni Tarifeler için Prosedür BaşladıABD’nin zorbalık davranışı olarak tanımlanan hareketine ve çok taraflı ticaret kurallarına karşı aşırı baskı uyguladığı söylendi. Gao, Çin’in buna kesinlikle karşı olduğunu dile getirdi. Ayrıca Çin’in ABD’nin danışma amacıyla Çin’e gelme planı hakkında hiçbir bilgisi olmadığını belirtti.

Gao, Çin’in 10 Mayıs’tan önce Çin’den ayrılan ve 1 Haziran’dan önce ABD’ye gelen mallarının da yüzde 10’luk bir tarife alacağını açıkladı.

10 Mayıs'ta Çin'den Giden Mallara Yüzde 10 VergiGao, “Ancak bu, Çin’e ABD’ye yapılan ihracattaki ilave tarifelerin 10 Mayıs’tan başlayarak etkili olduğu gerçeğini değiştiremez,” dedi. Çin’in her zaman tek taraflı tarife önlemlerine karşı olduğunu söyleyen Gao, ABD’deki tarife zamlarının müzakere için daha fazla zorluk çıkaracağını belirtti.

Gao, ticaret anlaşmazlığının Çin ekonomisi üzerindeki etkisinin ekonominin dengelenmesine yönelik politikaların karşıladığı ve tüketim mallarının yurt içi perakende fiyatlarının sabit kalması nedeniyle tamamen kontrol edilebilir olduğunu dile getirdi. Sözcü, “Birçok politika aracı ve makro politikalar için yeterli alanla Çin, kendinden emin ve her türlü zorluk veya zorbalıkla başa çıkabiliyor,” dedi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu