Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Piyasalar: Döviz, Altın, Borsa, Kriptolar RSS Interactive
Sponsorlu Yatırım yapmaya başla!

Çin Aşısını Geliştiren Sinovac, Türk Siber Korsanların Hedefi Oldu

Root Ayyıldız adlı hacker grubu, Çin aşısını geliştiren Sinovac’a siber saldırı düzenledi.
Çin Aşısını Geliştiren Sinovac, Türk Siber Korsanların Hedefi Oldu

Bu yıl tüm dünya koronavirüs pandemisinin etkisi altında yaşamaya başladı. Çin’in Wuhan kentinden kısa sürede dünya genelinde yayılan virüs milyonlarca insanı etkisi altına aldı ve salgın etkisini artırmaya devam ediyor. Pandeminin tam anlamıyla kontrol altına alınması için aşılamanın etkin bir şekilde yapılması gerekiyor.

Pfizer/BioNTech, Moderna, AstraZeneca ve Sinovac gibi ilaç devleri etkin aşılarını kısa zaman önce duyurmuştu. Bilindiği üzere Türkiye’ye gelecek aşıların büyük bölümü Çinli şirket Sinovac tarafından geliştirilen CoronaVac adlı aşılar olacak. Diğer yandan Pfizer’dan da aşı geleceği geçtiğimiz günlerde Sağlık Bakanı Fahrettin Koca tarafından açıklanmıştı.

Ülkemize de beklenen Çin aşısı geçtiğimiz gün THY uçağı tarafından ulaştı. Bu gelişmelerin yanı sıra aşıları geliştiren Sinovac, Türk bilgisayar korsanları tarafından siber saldırıya uğradı. Şirketin internet sitesine saldıran hackerlar bazı görsel ve mesajlarını yayınlama imkanı buldu.

Sinovac’a Türk Hackerlar Saldırdı

Sinovac’a Türk Hackerlar Saldırdı

Türkiye olarak 50 milyon doz alacağımız CoronaVac aşısını geliştiren şirket Sinovac, Türk hacker grubu tarafından saldırıya uğradı. Root Ayyıldız isimli hacker grubu şirketin internet sitesinde ‘Türk Siber Ordusu’ ibaresinin görünmesini sağladı. Ayrıca hacklenen sitede bazı mesajlara da yer verildi. Sitenin kontrolü kısa süre içerisinde Sinovac’a geçti. Henüz Sinovac ve hackerlardan konuyla ilgili bir açıklama yapılmış değil.

Yapılan siber saldırının, aşıların ülkemize geldiği gün gerçekleşmesi ise dikkat çeken bir detay olarak karşımıza çıkıyor. Bu gelişmelerin yanı sıra Çin aşısının alımında aracı bir şirket kullanıldığı ve Keymen adlı bir bir firma tarafından bu aşıların getirildiği iddiası ortaya çıktı. Bu iddialar sonrası Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, aşıların doğrudan Devlet Malzeme Ofisi tarafından alınacağını ve aracı bir şirket olmadığını söylemişti.

Bir TRT muhabirinin Çin’den paylaştığı fotoğrafta, aracı firma olarak “Keymen”ın görüldüğü iddialarının ardından, Bakan Koca, Çin’den ithal getirilen aşılarda Keymen İlaç’ın aracı firma değil Sinovac’ın Türkiye distribütörü” olduğunu belirterek, “Keymen Sinovac’ı, Devlet Malzeme Ofisi de Türkiye’yi temsil etmektedir” açıklamasını yapmıştı. Sinovac’dan da benzer bire açıklama gelmiş ve Keymen’in kendilerini temsil ettiğini belirtmişti.Sponsorlu Yatırım yapmaya hemen başla!
#Teknoloji kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSponsorlu
SAT
AL
Sponsorlu
Sponsorlu
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum