Yatırım yapmaya başla!

Çin ve ABD Arasındaki Savaş Dijital Dünyaya Sıçradı: Dev Şirketlerin Hacklendiği İddia Edildi!

ABD ve Çin arasında ticaret savaşları yaşanırken, hazırlanan bir rapor, Çinli siber korsanların ABD’nin teknoloji devi şirketlerine casusluk operasyonu düzenlediği ortaya çıktı.
Çin ve ABD Arasındaki Savaş Dijital Dünyaya Sıçradı: Dev Şirketlerin Hacklendiği İddia Edildi!

Son yıllarda ABD ve Çin arasında ticaret savaşları dünyanın gündeminden düşmek bilmiyor. İki ülkenin teknoloji alanında dünyanın öncü ülkeleri olduğu aşikar. Bilindiği üzere son dönemde siber saldırıların sayısının gittikçe arttığına tanık oluyoruz. Bloomberg tarafından hazırlanan kapsamlı bir rapor ise, Çin hükümetinin bugüne kadar ki en büyük casusluk operasyonunu gerçekleştirdiğini belirtiyor.

Ortaya atılan iddialara göre Çin hükümeti aralarında Apple ve Amazon gibi teknoloji devlerinin yer aldığı 30 farklı Amerikan şirketinin sunucularına erişim sağlamayı başardı. Çin bu planı hayata gerçekleştirirken, dünyanın en büyük tedarikçilerinden biri lan Supermicro Computer’ı satın alarak başladı. Bu şirket tarafından satılan anakartlara hack amaçlı chipler yerleştirildi.

Minik Çipler ile Şirketlerin Sunucularına Sızıldı

Minik Çipler ile Şirketlerin Sunucularına Sızıldı

Supermicro Computer’in anakartlarına yerleştirilen pirinç tanesi büyüklüğünde çipler ile Apple ve Amazon gibi dünyanın dev şirketlerinin sunucularına erişim sğalanmış. Söz konusu çiplerin 2015 yılında satıldığı ifade ediliyor. Apple ise bu iddiayı reddetti ve muhabirlerin yanıldığını ya da yanlış bilgilendirildiğini açıkladı.

Ancak ortaya atılan iddialar dünyanın gündemine bomba gibi düşmüş durumda. Söz konusu çiplerin Apple ve Amazon ile beraber 30 Amerikan şirketine birden pazarlandığı iddia edildi. Ticaret savaşlarının kızıştığı şu günlerde Bloomberg’in ortaya attığı iddialar epeyce konuşulacağa benziyor. ABD hükümeti ise yaptığı açıklama ile şirketlerin siber saldırılara karşı önlem almaları gerektiğini belirtti.

ABD Hükümeti Şirketleri Uyardı

ABD Hükümeti Şirketleri Uyardı

ABD hükümeti yaptığı açıklama ile ABD şirketlerini yaşanması muhtemel siber saldırılara karşı dikkatli olmaları yönünde uyardı. ABD İç Güvenlik Bakanlığı, “cloudhopper” adı ile bilinen hacker grubunun ülkedeki dev şirketlere karşı eylemlerini başlattığını ifade etti. Söz konusu grubun siber casusluk ve fikri mülkiyet hırsızlığına odaklandığı belirtiliyor. Yetkililer teknoloji şirketlerinin servis sağlayıcıları üzerinden gerçekleştirilecek bir siber saldırı ile önemli verilerin çalınabileceğinin altını çiziyor.

Siber güvenlik uzmanları özellikle son bir buçuk yıl içerisinde Çinli korsanların siber saldırı aktivitelerine hız verdiğini belirtiyor. Yaşanan bunca olay sonrası Çin cephesinde ise derin bir sessizlik hakim. Yetkililer söz konusu iddiaları reddediyor. Önümüzdeki süreçte bu alanda ne gibi gelişmeler yaşanacak merak konusu.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Teknoloji kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum