Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Yeniden Geliştirilen Chromium Edge Tarayıcısında Netflix 4K Desteği Sunacak

Microsoft’un yeniden geliştirdiği Chromium tabanlı Edge tarayıcısı ile Netflix’ten 4K deneyimi yaşamak mümkün olacak.
Yeniden Geliştirilen Chromium Edge Tarayıcısında Netflix 4K Desteği Sunacak
Yorum

ABD’li yazılım devi Microsoft, başta Windows işletim sistemi olmak üzere pek çok farklı yazılım üzerinde çalışıyor. Şirket bilindiği üzere işletim sistemleri ile beraber internet tarayıcıları geliştiriyor. Daha önceden Internet Explorer ile çıkmış olduğu bu yolculuğa son yıllarda Edge ile devam eden Microsoft’un tarayıcı konusunda kullanıcılarını pek memnun ettiği söylenemez.

Özellikle Chrome, Firefox ve Opera gibi popüler tarayıcıların varlığı ve kullanıcılarına sunmuş olduğu deneyim, Edge’nin rekabette geride kalmasına neden oldu. Ancak şirket Edge tarayıcısını geçtiğimiz aylarda Chromium altyapısı ile baştan yaratacağını duyurmuştu. Yeni tarayıcıdan gelen son haberler, kullanıcılarına pek çok yeniliğin müjdesini veriyor. Son olarak tarayıcının 4K çözünürlükte Netflix deneyimi sunacağı duyuruldu.

Edge’e 4K Netflix Desteği Geliyor

Edge’e 4K Netflix Desteği Geliyor

Edge’in son sürümüne dair gelen son haberler Netflix ile ilgili oldu. Popüler çevrimiçi uygulama olan Netflix’i, Chromium tabanlı Edge ile 4K çözünürlükte izlemek mümkün olacak. Microsoft’un geliştirdiği son sürüm tarayıcının ayrıca PlayReady ve Widevine DRM teknolojilerini destekleyeceği belirtiliyor. Gelen bu haberler sonrası Edge’in Chrome’a karşı dişli bir rakip olacağı belirtildi.

Netflix’in Edge ile 4K izlenmesine olanak sağlayacak olan özelliğin sadece Windows 10 kullanıcıları için geçerli olduğu açıklandı. Görüldüğü üzere Microsoft bir yandan Edge diğer yandan ise Windows 10’un kullanım oranını artırmak istiyor. Bugün itibariyle Chrome, Opera ve Firefox gibi tarayıcılarda bilindiği üzere Netflix 720P çözünürlük ile izlenebiliyor. Bu tarayıcılarda 1080P ile Netflix izlemek üçüncü parti uygulamalar ile mümkün.

İlginç olan ise bu özelliklerin Chromium tabanlı olan Google Chrome tarayıcıda bulunmayacak olması. Ancak yakın gelecekte bu desteğin diğer tarayıcılara da gelebileceği konuşuluyor. Chromium tabanlı Edge tarayıcısının resmi sürümünün bu yılın sonuna doğru kullanıcılara sunulması bekleniyor. Yeni Edge, Windows 10, Windows 7, Windows 8.1 ve macOS işletim sistemlerinde çalışacak. Linux tabanlı işletim sistemlerinde çalışıp çalışmayacağı ise henüz bilinmiyor.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu