Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Chrome’a Gelen Lite Modu ile Tarayıcı Performansı Artacak

Google, popüler tarayıcısı Chrome için geliştirdiği Lite modu ile daha yüksek performans sunacak.
Chrome’a Gelen Lite Modu ile Tarayıcı Performansı Artacak
Yorum

Dünyanın en çok kullanılan tarayıcısı Chrome, daha başarılı bir deneyim sunmak adına yeni özellikle ile donatılıyor. Tarayıcı yüksek hızda bağlantı sağlayan kullanıcılar için başarılı bir deneyim sunmakta. Ancak bazı bölgelerdeki bağlantı yavaşlığı kullanıcıların sorun yaşamasına neden oluyor. Google sorun yaşayan kullanıcılar için bugüne kadar veri tasarrufu özelliğini kullanıma sunmuştu.

Bu mod ile tarayıcının sayfa açma hızı artıyordu. Ancak halen çok sayıda kullanıcı, tarayıcının RAM tüketimi ile ilgili sorunlar yaşadığını belirtiyordu. Google gelen geri bildirimlere kayıtsız kalmadı ve performans için RAM yönetimini yeniden yapılandırmaya karar verdi. Veri tasarrufunun kaldırılacağı belirtilirken, Lite adında yeni bir mod kullanıma sunuluyor.

Lite Modu Geliyor

Lite Modu Geliyor

Google, önümüzdeki günlerden itibaren Chrome’da uzun zamandır kullanılan veri tasarrufu modunu rafa kaldırıyor. Chrome mağazasından eklenti olarak indirilen modun kaldırılacağı açıklanırken, bunun yerine Lite modunun geleceği duyuruldu. Yeni mod ile tarayıcının RAM yönetiminin daha etkin yönetilmesi amaçlanıyor.

Kullanıma sunulacak olan mod ile RAM performansının yüzde 40 oranında artırılması planlanıyor. Ayrıca açılan sayfaların daha fazla sıkıştırılması sağlanacak ve daha az veri tüketimi yapılacak. Google yetkilileri kaldırdıkları veri tasarrufu moduyla ilgili yeterli kullanıcı sayısına ulaşılamamasını sebep gösteriyor.

Yazılım devi yakında sunulacak olan Lite moduyla ilgili yaptığı açıklamada “Lite modu sayfa yüklenme hızını iyileştiriyor. Chrome, bir sayfanın ilk metninin veya görselinin ekranda gösterilmesinin 5 saniyeden uzun süreceğini ön görüyorsa, bunun yerine sayfanın Lite sürümünü yükler. Lite sayfaları, oldukça daha hızlı yüklenebilecek şekilde optimize edilmiştir.” ifadelerine yer verdi. Geliştirilen Lite modu, masaüstü ve Android sürümleri için kullanıma sunulacak.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu