Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Chrome Tarayıcısının Beta Sürümüne Karanlık Mod Desteği Eklendi

Google’ın yoğun ilgi gören tarayıcısı Chrome’un yeni sürümü karanlık mod desteği ile geliyor.
Chrome Tarayıcısının Beta Sürümüne Karanlık Mod Desteği Eklendi
Yorum

Google’ın milyonlarca kullanıcısı olan Chrome, geliştirilen yeni sürümlerde dikkat çeken özelliklere yer veriyor. Kullanıma sunulan yeni özelliklerde kullanıcılardan geri bildirimler büyük önem teşkil ediyor. Geçtiğimiz günlerde Google, yeni tarayıcı sürümü Chrome 76 Beta’yı yayınladı. Pek çok iyileştirmenin yer aldığı tarayıcının beta sürümüne karanlık mod desteği eklendi.

Bununla beraber mevcut sürümde yaşanan pek çok aksaklığın Chrome 76 ile ortadan kalktığı açıklandı. Karanlık mod özelliği son dönemde pek çok uygulamada karşımıza çıkmaya başladı. Başta sosyal medya platformları olmak üzere çeşitli uygulama ve işletim sistemlerinde karanlık mod arayüzüne rastlamak mümkün oluyor.

Chrome Tarayıcısına Beklenen Özellik

Chrome Tarayıcısına Beklenen Özellik

Chrome kullanıcıları uzun zamandır Google’dan karanlık mod uygulamasının tarayıcıda yer almasını talep ediyordu. Google beklentileri Chrome 76 Beta ile karşılayacağını duyurdu. Tarayıcıya gelecek olan karanlık mod desteği, görüntülenecek internet sayfalarını kapsıyor. Yani kullanıcılar ziyaret ettikleri sayfaları istediklerine göre karanlık arayüz ile görüntüleme imkanına sahip olacak.

Tarayıcının beta programına “Prefers-color-scheme” adında css kodu eklendi. Kullanıma sunulan yeni özellik Windows’un karanlık mod uygulaması ile senkronize olarak çalışacak. Yani işletim sisteminde karanlık mod aktif ise Chrome otomatik olarak bu özelliği destekleyecek ve sayfaları o şekilde görüntüleyecek.

Ancak şunu hatırlatmakta yarar var web sayfalarının buna uyum sağlaması için geliştiricilerin gerekli ayarlamaları yapması gerekiyor. Yani karanlık mod desteğine sahip olmayan web sayfaları yine standart haliyle görülmeye devam edecek.

Gizli Sekme İyileştirildi

Gizli Sekme İyileştirildi

Chrome 76 ile gelen yenilikler karanlık mod desteği ile sınırlı değil. Tarayıcıda uzun zamandır çözülemeyen gizli sekme ile ilgili bazı problemler çözüme kavuşturuluyor. Geçmiş dönemde çıkan bazı haberler Chrome’un gizli sekme moduna rağmen kullanıcıların konumunun ve neler yaptıklarının tespit edilebildiği yönündeydi. Ancak Chrome 76 ile bu sorun tamamen ortadan kalkacak.

Google’ın geliştiricilerinden Paul Irish, gizli sekmede yaşanan sorunların çözüldüğünü belirterek, ” Bundan sonra hiçbir site, gizli sekme kullanımınızı tespit edemeyecek.” diye konuştu. Chrome geliştiricisi ayrıca tarayıcıdaki reklam sayfalarının ortaya çıkmasını ve abonelik uyarılarının da engellendiğini sözlerine ekledi.

İrish gizli sekme ile ilgili açıklamasında “Chrome’un gizli sekmesi (gizli modu), yıllarca, FileSystem API uygulaması yüzünden tespit edilebilir bir haldeydi. Bu sorun, Chrome 76 ile çözüldü. “Detect Private Mode” (özel modu algıla) kodlarından özür dilerim.” ifadelerine yer verdi. Google’ın beta sürümünü yayınladığı Chrome 76’nın kararlı sürüm çalışmaları 30 Haziran tarihinde başlayacak. Yaklaşık 1,5 ay sürmesi beklenen çalışmalar sonrası yeni sürümün resmi olarak yayınlanması ve kullanıcılara gönderilmesi planlanıyor.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu