Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Çernobil’in Güç Kaynağı Kesildi! 48 Saat Dayanabilir

Ukrayna Dışişleri Bakanı, Çernobil Nükleer Santrali'ni besleyen tek elektrik şebekesinin hasar gördüğünü açıkladı. Tüm Avrupa tehlikedeyken gelişmeler aşağıda;
Çernobil’in Güç Kaynağı Kesildi! 48 Saat Dayanabilir
Yorum

Savaşın ikinci gününde, Ukrayna’daki Çernobil Nükleer Santrali’nin kontrolü Rusya’nın eline geçmiş ve dünya nükleer felaket endişeleriyle sarsılmıştı.

Dün Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı (UAEA) Çernobil’e ilişkin uyarıda bulunurken buradaki personelin çalışma şartlarının kötüleştiğine dikkati çekilmişti.

Ukrayna Dışişleri Bakanı Dmytro Kuleba bugün konuyla ilgili açıklamalarıyla gündeme geldi.
Kulaba Çernobil 48 Saat Dayanabilir
KAYNAK: Twitter

Sosyal medya hesabından paylaşım yapan Kuleba, Çernobil Nükleer Santrali’ni besleyen tek elektrik şebekesi ve Rus ordusunun işgal ettiği tüm nükleer tesislerinin hasar gördüğünü söyledi.

Çernobil’in tüm elektrik kaynağını kaybettiğini belirten Kuleba, uluslararası toplumu Rusya’dan acilen ateşi kesmesini ve onarım birimlerinin güç kaynağını yeniden kurmasına izin vermesini talep etmeye çağırdı.

Yedek dizel jeneratörlerin, Çernobil Nükleer Santrali’ne güç sağlamak için 48 saatlik bir kapasiteye sahip olduğu bilgisini verdi.

Sonrasında kullanılmış nükleer yakıt için depolama tesisinin soğutma sistemlerinin duracağını ve radyasyon sızıntılarına yol açacağını söyleyerek; “Putin’in barbarca savaşı tüm Avrupa’yı tehlikeye atıyor. Derhal durdurmalı!” dedi.

Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı (UAEA) Başkanı Rafael Mariano Grossi de dün Ukrayna’daki Çernobil’in Rusların kontrolüne geçtiği yaklaşık iki haftadır buradaki personelin çalışma şartlarının kötüleştiğine dikkati çekerek şöyle demişti:

“Çernobil nükleer santralindeki personelin karşılaştığı zor ve stresli durum ve bunun nükleer güvenlik için olası riskleri konusunda derin endişe duyuyorum. Bölgeyi etkin bir şekilde kontrol eden güçleri, oradaki personelin güvenli rotasyonunu acilen kolaylaştırmaya çağırıyorum.”

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu