Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Çernobil’den 10 Kat Güçlü Zaporijya Rusya’nın Elinde

Patlaması durumunda Çernobil'den 10 kat büyük olacağı söylenen Zaporijya, Rusya'nın eline geçti. Avrupa'nın sonu olabilecek santrale ilişkin gelişmeler altta;
Çernobil’den 10 Kat Güçlü Zaporijya Rusya’nın Elinde
Son Güncelleme: 
Yorum

Rusya ordusu Ukrayna topraklarındaki operasyonlarının ikinci haftasında şiddeti artırıyor. Saldırıların Avrupa’nın en büyük nükleer santrali Zaporijya’ya kadar sıçraması, tüm dünyada nükleer patlama endişelerini artırdı.

Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy, Rus askeri birliklerin Zaporijya Nükleer Santrali’ne saldırılarının durdurulması gerektiğini söyleyerek olası bir patlamanın Avrupa’nın sonu olacağını dile getirdi.

Alınan bilgilere göre Zaporijya Nükleer Santrali sahasındaki çatışmalar nedeniyle çıkan yangın ilerleyen saatlerde kontrol altına alındı. İlerleyen saatlerde bölgesel yetkililer Rus askerlerinin santrali ele geçirdiğini duyurdu.

Reuters, bölgesel yetkililerin bugünkü açıklamada, Rus askeri güçlerinin Ukrayna’nın güneydoğusundaki Avrupa’nın en büyüğü olan nükleer santralini ele geçirdiğini duyurduğunu aktardı.

Zaporijya Patlaması Durumunda Çerbonil’den 10 Kat Büyük Olur

Geçen hafta Çernobil Nükleer Santrali’nin kontrolü Ukrayna’ya saldıran Rusya’nın kontrolüne geçtiğinde ortaya çıkan nükleer felaket senaryoları tüm dünyayı endişelendirmişti.

Söz konusu endişeler Zaporijya ile yeniden alevlendi. Ukrayna Dışişleri Bakanı Dmitro Kuleba, Zaporijya’da yangın çıktığında Çernobil’den 10 kat büyük olacağı yönünde uyarı yaptı.

Kuleba Ukrayna Nükleer Açıklama
KAYNAK: Twitter

Rus ordusunun Avrupa’nın en büyük nükleer santraline dört bir yandan ateş ettiğini ve yangının çoktan çıktığını söyledi. Patlaması durumunda Çernobil’den 10 kat daha
büyük olacağını belirterek; “Ruslar DERHAL ateşi kesmeli, itfaiyecilere izin vermeli, güvenlik bölgesi kurmalı” dedi.

Ukrayna Dışişleri Bakan Yardımcısı Emine Dzheppar da yaptığı paylaşımda Kuleba’yı destekler nitelikte konuştu.

Zaporijya’nın nükleer gücünün Çernobil’den çok daha güçlü olduğunu vurgulayarak Rusya’nın durdurulması için şöyle çağrıda bulundu: “Rusya dışında hiçbir devlet nükleer santrallere ateş açmadı. Dünya, Rus birliklerini durdurmak ve dünyanın nükleer felaketini önlemek için şimdi harekete geçmeli.”

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu