Yatırım yapmaya başla!

Cep Telefonlarından Alınan Özel Tüketim Vergisi Yüzde 50 Oluyor

TBMM’ye sunulan yasa teklifinde yer alan bir maddeye göre cep telefonlarındaki ÖTV’nin yüzde 25’ten yüzde 50’ye çıkacağı ortaya çıktı.
Cep Telefonlarından Alınan Özel Tüketim Vergisi Yüzde 50 Oluyor

Bilindiği üzere cep telefonu kullanımı tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de son derece yaygın durumda. Ancak özellikle son zamanlarda döviz kurunda yaşanan gelişmeler sonrası ülkemizde akıllı telefonların fiyatlarının oldukça yükseldiği görülüyor. Bu cihazların üzerine bir de KDV ve ÖTV gibi çeşitli vergiler eklendiğine fiyatlar daha da katlanıyor.

Yaşanan son gelişme ile cep telefonlarının fiyatlarının daha da artacağını söyleyebiliriz. Meclise son olarak sunulan yasa teklifi ile ÖTV oranlarının yüzde 25’ten yüzde 50’ye çıkmasının önü açılmış oldu. Hazırlanan yasa teklifinin kısa süre içerisinde Plan ve Bütçe Komisyonu’nda görüşüleceği belirtildi.

Cep Telefonunda ÖTV İkiye Katlanıyor

Bilindiği üzere bugüne kadar yurt dışından ülkemize giren akıllı telefonlara devlet yüzde 25 ÖTV ekliyordu. Ancan hazırlanan yeni yasa tasarısı ile söz konusu ÖTV uygulaması iki katına çıkacak ve akıllı telefonlardan yüzde 50 ÖTV alınmaya başlanacak. Yasa tasarısı eğer yürürlüğe girerse 2500 TL’den fazla olan bir akıllı telefona yüzde 50’den fazla ÖTV eklenebilecek.

Hazırlanan teklifin önümüzdeki günlerde Plan ve Bütçe Komisyonu’nda görüşülmesi bekleniyor. Eğer taslak buradan da geçerde TBMM oylamasına sunulacak. Sektöre yakın kaynaklardan gelen söylentilere göre ithalat yoluyla gelen akıllı telefonlardan 2500 liranın üzerinde olan cihazların ÖTV’sinin önümüzdeki aylardan itibaren yüzde 50 olarak uygulanacağı belirtiliyor.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Teknoloji kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum