Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Çelikte Vergiyi Düşüren ABD Türkiye’yi GTS Listesinden Çıkardı

ABD, Türk çelik ithalatında uyguladığı %50 vergi oranını %25’e düşürdü. Öte yandan ticarette vergi avantajı sağlayan Genelleştirilmiş Tercihler Sistemi (GTS) listesinden Türkiye çıkarıldı.
Çelikte Vergiyi Düşüren ABD Türkiye’yi GTS Listesinden Çıkardı
Son Güncelleme: 
Yorum

Beyaz Saray, Türkiye için aldığı iki önemli kararı açıkladı. ABD Başkanı Donald Trump Türkiye’den yapılan çelik ithalatında %50 olan vergi oranını %25’e indirdiklerini açıkladı. Öte yandan ticarette vergi avantajı sağlayan Genelleştirilmiş Tercihler Sistemi (GTS) kapsamındaki ülkeler listesinden Türkiye’nin çıkarıldığı açıklandı.

Trump, ABD’nin Türkiye’den yaptığı çelik ithalatına uyguladığı %50 oranındaki gümrük vergisinin %25’e indirildiğini duyurdu.

Çelik Vergisi DüşürüldüABD, Türkiye için bir iyi bir de kötü haber paylaştı. 10 Ağustos’ta Türkiye çeliğinde uygulanan vergi oranı %50’ye, alüminyum ithalatına uygulanan vergi oranı ise %20’ye yükseltilmişti. Türkiye bu karar sonrasında Dünya Ticaret Örgütü (DTÖ) kurallarına aykırı olduğunu belirterek, ABD’yi DTÖ’ye şikayet etmişti. Son açıklamada ise vergi oranlarının yeniden düşürüldüğü bildirildi.

Trump söz konusu kararı imzaladığını duyururken, bunun sebebi olarak önceki yıllara göre Türkiye’den alınan çelik ürünlerinde %48 azalma olmasını gösterdi. Çelik ithalatında ise %12’lik bir düşüş olduğunu kaydetti. Bu azalmalar nedeniyle, daha önce %50 olan çelikte gümrük vergisini %25’e düşürdüklerini açıkladı.

Diğer taraftan Türkiye, ABD ile ticarette vergi avantajı sağlayan GTS kapsamındaki ülkeler listesinden çıkarıldı.

Türkiye GTS'den ÇıkarıldıTrump 4 Mart’ta Türkiye’yi vergi muafiyeti listesinden çıkarmayı düşündüklerini söyleyerek, söz konusu kararını ABD Kongresi’ne iletmişti. Türkiye’nin GTS programından yararlanmasını sağlayacak kadar ekonomik seviyenin üstüne çıktığını belirten Trump, kararın bugünden itibaren yani 17 Mayıs 2019 tarihi ile geçerli olacağını dile getirdi.

GTS programı 1974 yılında yürürlüğe girmiş ve Türkiye de buna hemen ertesi yıl dahil edilmişti. Program kapsamında, uygun kriterleri taşıyan 121 ülkenin, yaklaşık 4 bin ürünü ABD pazarına gümrüksüz olarak girebilme imkanına sahip.

Türkiye’nin listesinde ise bu ürünler arasında; tarım, kıymetli taşlar, mücevher eşyaları, plastik, ototmotiv aksam ve parçaları ile makine parçaları yer alıyor. Ancak Trump son yaptığı açıklama ile Türkiye’nin artık “ekonomik açıdan gelişmiş olması”nı gerekçe göstererek GTS’den çıkardıklarını duyurdu.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu