Yatırım yapmaya başla!

Çelikte Vergiyi Düşüren ABD Türkiye’yi GTS Listesinden Çıkardı

ABD, Türk çelik ithalatında uyguladığı %50 vergi oranını %25’e düşürdü. Öte yandan ticarette vergi avantajı sağlayan Genelleştirilmiş Tercihler Sistemi (GTS) listesinden Türkiye çıkarıldı.
Çelikte Vergiyi Düşüren ABD Türkiye’yi GTS Listesinden Çıkardı

Beyaz Saray, Türkiye için aldığı iki önemli kararı açıkladı. ABD Başkanı Donald Trump Türkiye’den yapılan çelik ithalatında %50 olan vergi oranını %25’e indirdiklerini açıkladı. Öte yandan ticarette vergi avantajı sağlayan Genelleştirilmiş Tercihler Sistemi (GTS) kapsamındaki ülkeler listesinden Türkiye’nin çıkarıldığı açıklandı.

Trump, ABD’nin Türkiye’den yaptığı çelik ithalatına uyguladığı %50 oranındaki gümrük vergisinin %25’e indirildiğini duyurdu.

Çelik Vergisi DüşürüldüABD, Türkiye için bir iyi bir de kötü haber paylaştı. 10 Ağustos’ta Türkiye çeliğinde uygulanan vergi oranı %50’ye, alüminyum ithalatına uygulanan vergi oranı ise %20’ye yükseltilmişti. Türkiye bu karar sonrasında Dünya Ticaret Örgütü (DTÖ) kurallarına aykırı olduğunu belirterek, ABD’yi DTÖ’ye şikayet etmişti. Son açıklamada ise vergi oranlarının yeniden düşürüldüğü bildirildi.

Trump söz konusu kararı imzaladığını duyururken, bunun sebebi olarak önceki yıllara göre Türkiye’den alınan çelik ürünlerinde %48 azalma olmasını gösterdi. Çelik ithalatında ise %12’lik bir düşüş olduğunu kaydetti. Bu azalmalar nedeniyle, daha önce %50 olan çelikte gümrük vergisini %25’e düşürdüklerini açıkladı.

Diğer taraftan Türkiye, ABD ile ticarette vergi avantajı sağlayan GTS kapsamındaki ülkeler listesinden çıkarıldı.

Türkiye GTS'den ÇıkarıldıTrump 4 Mart’ta Türkiye’yi vergi muafiyeti listesinden çıkarmayı düşündüklerini söyleyerek, söz konusu kararını ABD Kongresi’ne iletmişti. Türkiye’nin GTS programından yararlanmasını sağlayacak kadar ekonomik seviyenin üstüne çıktığını belirten Trump, kararın bugünden itibaren yani 17 Mayıs 2019 tarihi ile geçerli olacağını dile getirdi.

GTS programı 1974 yılında yürürlüğe girmiş ve Türkiye de buna hemen ertesi yıl dahil edilmişti. Program kapsamında, uygun kriterleri taşıyan 121 ülkenin, yaklaşık 4 bin ürünü ABD pazarına gümrüksüz olarak girebilme imkanına sahip.

Türkiye’nin listesinde ise bu ürünler arasında; tarım, kıymetli taşlar, mücevher eşyaları, plastik, ototmotiv aksam ve parçaları ile makine parçaları yer alıyor. Ancak Trump son yaptığı açıklama ile Türkiye’nin artık “ekonomik açıdan gelişmiş olması”nı gerekçe göstererek GTS’den çıkardıklarını duyurdu.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum