Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Çavuşoğlu: Ukrayna’nın NATO Üyeliği Olmadı, Olmayacak

Doha Forumu’nda konuşan Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, S-400’lerin Ukrayna’ya verilmesinin söz konusu olmadığını belirtti.
Çavuşoğlu: Ukrayna’nın NATO Üyeliği Olmadı, Olmayacak
Son Güncelleme: 
Yorum

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, dün Doha Forumu 2022’ye katılmak için Katar’a gitti. Forumda konuşan Çavuşoğlu, S-400’lerin Ukrayna’ya verilmesi ve NATO üyeliği gibi konulara değindi.

S-400’lerin anlaşması yapılıp satın alındığını ve Türkiye’ye geldiğini söyleyen Çavuşoğlu, Ukrayna’ya verilmesinin söz konusu olmadığını ifade etti. bunun Amerikalılar tarafından dile getirilmiş olabileceğini söyleyerek, gündemlerinde olmadığının altını çizdi.

“Türkiye’nin daha fazla hava savunma sistemine ihtiyacı var mı tabi ki var. Biz ABD’den ve müttefiklerimizden de bunları almak istiyoruz. Müttefiklerimizden bunları alamıyorsak başka bir kaynağa ihtiyacımız var demektir.” diyen Çavuşoğlu, enerji meselesine de değindi.

Enerji kaynaklarının çeşitlendirilmesi ile Türkiye’nin Rusya’ya gaz bağımlılığının yüzde 51’den yüzde 40’ın altına indiğini belirtti. Savunma sanayindeki ihtiyaçların da yüzde 70’ten fazlasını üretebildiğimizi açıkladı.

Ukrayna NATO Üyesi Olamayacağını Anladı

Ukrayna NATO Üyesi Olamayacağını Anladı
Kaynak: Twitter

Türkiye, savaşın başından bu yana Rusya ile Ukrayna arasında barış tesis edilmesi için uğraşıyor. Çözüme yardımcı olmak için uğraştıklarını belirten Çavuşoğlu, Rusya üzerindeki baskının devam ettirilmesi gerektiğini söyledi.

“Her iki tarafa bizim yardımcı olmamız gerekiyor. Güvenli bir şekilde bu işten çıkışın yolunu bulmamız gerekiyor. Cumhurbaşkanları bu noktada görüşecek ve ciddi meselelerin de müzakere edildiğini herkes biliyor.” şeklinde konuştu.

Türkiye’nin dürüst bir arabulucu olması gerektiğini, her iki tarafın da bu konuyu güvenli bir şekilde çözmesine yardımcı olacağını sözlerine ekledi.

Ukrayna’nın NATO üyeliğinin olmadığını ve olmayacağını dile getiren Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, “Ukrayna bunu gayet iyi bir şekilde anladı. Ben de bunu dile getiriyordum. Ukrayna’nın Batı ve Doğu arasında seçim yapma lüksü yok. Ukrayna bizim bölgemizdeki ülkelerden bir tanesi ve denge politikasının olması lazım.” dedi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu