Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Çavuşoğlu Azerbaycan’da: Ateşkes için Çabalarımız Sürecek

NATO toplantısının ardından Azerbaycan'a geçen Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Rusya-Ukrayna savaşı hakkında konuştu. Öne çıkanlar aşağıda;
Çavuşoğlu Azerbaycan’da: Ateşkes için Çabalarımız Sürecek
Yorum

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, dün katıldığı Brüksel’deki Ukrayna konulu NATO Dışişleri Bakanları Olağanüstü Toplantısı‘nın ardından Azerbaycan’a geçti.

Dün Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada bildirildiği üzere Çavuşoğlu, ziyareti sırasında, mevkidaşı Azerbaycan Dışişleri Bakanı Jeyhun Bayramov ile Cumhurbaşkanı İlham Aliyev tarafından kabul edildi.

Çavuşoğlu, Azerbaycan Dışişleri Bakanı Bayramov ile katıldığı basın toplantısında savaşın bitmesi için çağrılarını yineledi. Ortak basın toplantısında Çavuşoğlu, bugün 10. gününe giren Rusya-Ukrayna savaşı için şu ifadeleri kullandı:

“Ukrayna’daki gelişmeleri endişeyle izliyoruz. Ülkelerin toprak bütünlüğünün güç kullanılarak değiştirilmesine biz prensip olarak herkes gibi karşıyız. Haksız ve hukuksuz bu saldırının bir an önce sona ermesini istiyoruz. Bu konuda da çabalarımızı artırarak devam ediyoruz.”

Ayrıca Türkiye’nin dünyaya bakıldığında her iki ülke ile ilişki kurabilen nadir ülkelerden olduğu yönündeki söylemini yineledi. Bu konumu pozitif yönde kullanarak savaşın sona ermesi için çabaların sürdürüleceğini ekledi.

Şuşa Beyannamesi Azerbaycan’la Doğal Müttefikliğimizi Perçinledi

Çavuşoğlu Azerbaycan Açıklama
KAYNAK: Twitter

Çavuşoğlu, Türkiye ve Azerbaycan’ın doğal müttefik olduğunu belirterek Şuşa Beyannamesi ile tarihi bir adım atıldığını dile getirdi.

“Kardeşlik ilişkilerimizi her alanda atacağımız somut adımlarla daha da geliştireceğiz” dedi.

Pandemiye rağmen ikili ticaret hacminin 5 milyar dolara ulaştığını ifade eden Çavuşoğlu, liderlerin 15 milyar dolar hedef koyduklarını anımsattı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu